Siyaset

Akkuş Kılıçdaroğlu’na Dert Yandı

Hereke sahilinde vapurla Karamürsel’e doğru hereket eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na balıkçıların sorunlarını anlatan İzmit Balıkçılar ve Sandalcılar Derneği Başkanı Barbaros Akkuş, “Balık tutmayın diyorlar.

24 Haziran 2021 Saat: 16:57
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 65 kez okunmuştur

Akkuş Kılıçdaroğlu’na Dert Yandı
Akkuş Kılıçdaroğlu’na Dert Yandı

Ceza makbuzu kesiyorlar. Yapılan her şey göstermelik” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hereke sahilinde bekleyen Dede Taş-2 isimli vapurda Karamürselli balıkçılarla bir araya geldi. Müsilaj konusunda bilgi alan Kılıçdaroğlu Karamürselli balıkçıların ‘bizim balığımız temiz ve güvenli’ diyerek ikram ettiği balık ekmeği yedi. Balıkçılar tek tek Kılıçdaroğlu’na sorunlarını anlattı. Yasaklardan muzdarip olduklarını belirten balıkçılar, “Biz sorunlarla ilgili bir sürü bakanlığa gidiyoruz. Buralara başvuru yapın diyorlar. Biz tek muhatap istiyoruz” dedi.

“ALTTA ÜREMEYE DEVAM EDİYOR”

İzmit Balıkçılar ve Sandalcılar Derneği Başkanı Barbaros Akkuş, “Körfez’de şu anda 36 tane liman var. Kimya fabrikaları İzmit Körfezi’ne kuruluyor. Arıtma tesisleri var ama denize salmaya devam ediyorlar. Balık tutmayın diyorlar. Ceza makbuzu kesiyorlar. Yapılan her şey göstermelik” ifadelerinde bulundu. Balıkçılar “ Deniz kendini kurtarmaya çalışıyor. Müsilaj üstte yok ama altta üremeye devam ediyor. Daha esas kısım başlamadı” diyerek sorunlarını Kılıçdaroğlu’na anlattı.

“ONU DA ÖLDÜRÜP YOK EDİYORUZ”

Kılıçdaroğlu ise tüm sorunlarla ilgili olarak, “ İstanbul denizinden faydalanmalıyız. Denizde trafik olsun, güzel olmaz mı? Biz dünyanın her tarafına balık ihraç etmeliyiz, ithal ediyoruz. Balıkçıların düşünülmesi lazım. Dünyada denizi bir ülkeye ait olan tek yer Marmara Denizi. Her bölgenin ayrı sorunu var. Biyolojik, kimyasal arıtma yapmıyorsun. Marmara’nın dibinde balıklar ölüyor. Müsilaj konusuna ben tahammül edemiyorum. Oksijen olmasa biz nefes alıp verebilir miyiz? Oradaki canlılar da öyle. Onu da öldürüp yok ediyoruz. Sonra da diyoruz ki memlekette her şey güllük gülistanlık” dedi.

“AKLI BAŞINDAKİ ÜLKELER”

Bakanlığın çalışmaları hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu şu ifadelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Mecliste bu konu ile ilgili kırılan bir komisyon var. Atık berterafta kullanılan su doğada kullanılırsa ağaç sulama kullanılırsa ben anlarım ki o komisyon görevini yapmamıştır. Evsel atıklar ve sanayi atıkları ayrı arındırmak lazım. Aklı başındaki ülkeler akıntılardan faydalanıyor. Akıntıdan elektrik bile elde edebiliyorlar. Kıyılar bu ülkede yaşayan herkesin ortak malıdır. Bu anayasaya konulmuştur. Liman ve iskeleler tabi olacak. Ama bunlar yapılınca denizi kirletiyor mu vatandaşa faydası var mı suya ve canlılara zarar veriyor mu diye bakılmalı. Biz hepsini yapacağız tertemiz olcak. Bunun arınmazı için 3 ile 5 yıla ihtiyaç var” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑