lastik iş sağ blok ilan 16 ocak
Ayhan YALÇIN
Ayhan YALÇIN

"FAİZ & ENFLASYON "

Faiz, ekonomi biliminde iki anlamda kullanılmaktadır.

6 Haziran 2021 Saat: 14:44
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 6.108 kez okunmuştur

Birinci anlamda faiz, bir borç anlaşmasının satışı sonucu elde edilen gelir oranıdır. İkinci anlamda ise üretim amaçlı girdi olarak kullanılan sermayenin gelir oranıdır.
Faiz artırımı, enflasyonun yükselmesini durdurur. Faiz arttıkça piyasadaki talep azalır ve harcama eğilimi düşer. Çünkü meclis, bankalardan para talep ettiğinde yüksek faiz uygulanır. Bankalar da daha fazla para toplamak için daha yüksek faiz uygular ve müşterilerin daha çok para yatırması için faiz yükseltir.

Fiyatlar genel düzeyinin sürekli artış halinde olmasına enflasyon diyoruz. İki önemli unsur var bu tanımda: Fiyatlar genel düzeyi ve süreklilik. Demek ki tanıma göre ilk olarak birkaç mal veya hizmetin fiyatının artması enflasyon olarak kabul edilmiyor.

Enflasyondan söz edebilmek için mal ve hizmetlerden oluşan bir sepetin fiyatının artması gerekiyor. İkinci olarak da bu sepetin fiyatının sürekli artış içinde olması gerekiyor. Sepeti oluşturan mal ve hizmetlerin fiyatı bir kez artmışsa buna enflasyon değil fiyat artışı diyoruz.

Yüksek enflasyon mu faizin yükselmesine yol açar, yoksa yüksek faiz mi enflasyonu yükseltir? Aslında iki tarafı da savunmak mümkündür.

Enflasyonla faiz arasındaki ilişkiyi tam olarak yerli yerine oturtabilmek için,her şeyden önce hangi tür enflasyonla karşı karşıya olduğumuzu anlamamız gerekir.
Para arzının artması demek talebin de artması demektir. Talep artarsa fiyatlar yükselir ve enflasyon oluşur.

Eğer ekonomide talep enflasyonu söz konusuysa işimiz nispeten kolay demektir. O zaman faizleri artırmak suretiyle tüketimi yani talebi düşürme yoluna gideriz ve bu yolla da enflasyonu frenleyebiliriz.

Eğer ekonomide sadece maliyet enflasyonu söz konusuysa işimiz yine kolay demektir. Faizlerde indirime giderek maliyetler üzerinde oluşan baskıyı biraz hafifletir ve enflasyonda düşüş sağlayabiliriz. Kuşkusuz bu hamlenin sonuç verebilmesi için diğer üretim girdilerinin fiyatlarındaki artışta bir durulma sağlanmış olması gerekir.

Burada yapılması gereken şey enflasyonun ne kadarının talep ne kadarının maliyet kaynaklı olduğunu ayırt ederek işe başlamaktır. Eğer etkiler yarı yarıya ise o zaman faiz aracını kullanmak fazla işe yaramayacak demektir. Böyle bir durumda faizi artırarak talep enflasyonu düşürmenin getirisi muhtemelen maliyet enflasyonunu artırarak ortaya çıkacak kayıpla giderilmiş olacak ve faiz boşuna yükseltilmiş olacaktır. Ya da tersine maliyet enflasyonunu düşürmek için yapılan faiz indirimi talep enflasyonunu azdıracağı için etkiler birbirini nötralize edecek sonuçta faiz düşerken enflasyon aynı düzeyde kalmaya devam edecektir.

Eğer ekonomide yukarıda değindiğim gibi maliyet ve talep enflasyonu birbirine yakın ağırlıkta ise bu durumda faiz politikası işlevsiz kalacak yani bir işe yaramayacak demektir.
Faiz politikasını enflasyona karşı kullanırken ekonomideki talep ve maliyet enflasyonlarını ve bunların dengedeki ağırlıklarını iyi belirlemek gerekir. Aksi takdirde beklenmedik sonuçlar karşımıza çıkabilir.
Saygılarımla!!!

Ayhan Yalçın

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 2 yorum yapılmıştır
Kemal Yağız 11.06.2021 10:34
Sn;Ayhan Yalçın; Yazınızı çok beğendim.Konuyu çok güzel özetlemişsiniz.Türkiye resmen faiz ve borç batağına saplanmış.Yazılacak çok şey var.Amaaaaa
Ender Doğan 07.06.2021 06:57
Kuran ı Kerimde faiz kesinlikle haram kılınmıştır. Ticaret ten diye söyleyenlere ikaz eder . Allah CC. Savaş açmakla kıyas eder. Faiz olan yerde sömürü vardır kul hakkı yeme vardır. Öyle ekonomiler iflah olmaz . Olmadı olamayacak. İslamı yaşanları seçtikki İslami helal bir ekonomi içinde yaşayalım. Maalesef parayla imtihanı oldular kaybettiler. İsraf faiz batırdı . Ahirette de hesabını vereceklerdir. 47a1f
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

"Kandıra 'mmm,güzel Kandıra'm "30 Mayıs 2021 Saat: 17:02
Ayhan Yalçın'ın Yazısı...
BU İNSANLAR NİÇİN İNTİHAR EDİYOR ?21 Mayıs 2021 Saat: 19:12
Ayhan Yalçın'ın Yazısı
"TARIMSAL ALANDA İTHALATA KOTA KOYMAK ŞARTTIR "17 Mayıs 2021 Saat: 23:35
Ayhan Yalçın'ın Yazısı
Tüm Yazıları
Yukarı ↑