MEHMETİM MASA ÜSTÜ REKLAM
PAŞA YAŞAM MERKEZİ
Ayhan YALÇIN
Ayhan YALÇIN

FİYATLAR NİÇİN YÜKSELİYOR?

Son zamanlarda özellikle gıda fiyatlarındaki meydana gelen yüksek oranlarda fiyat artışlarını soruşturmak üzere, Cumhurbaşkanınımız sn Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine Ticaret Bakanlığı harekete geçti.

30 Eylül 2021 Saat: 20:27
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 3.504 kez okunmuştur

Önceliklede gıda fiyatları Covid-19 salgını sonrasında hem ülkemizde, hem de tüm dünya genelinde hızla artti.Ve fiyatlar hala artıyor...

Tabi ki yaşanan bu fiyat artışı ve ekonomik daralmada yüksek enflasyonunda büyük etkisi var. Ama genel anlamda arz sıkıntısından kaynaklı bir sorunuda hesaba katmadan olmaz .Çünkü sürekli tüketiyoruz. Üreticiler yeterli üretim yapamadığı için,az miktarda üretilen ürünlerin fiyatları doğal olarak artıyor. Çünkü talebe cevap verilemiyor.

Arz sorununa sebep olan faktörlerinin başında kuraklık geliyor. Ülkemizde son yıllarda ciddi kuraklık yaşandı, Kuraklık ile birlikte üreticilerin, üretim ile ilgili maliyetleri oldukça yükselirken, çiftçilerimizin gelirleri açısından büyük bir dengesizlik yaşandı.

Üreticiler para kazanamadığını dile getiriyor.Ürünlerin tüccarlar tarafından ucuz fiyata satın alındığını söylüyor. Marketlerde ürün fiyatının yüksek fiyatlara satın alındığını söylüyor. Yani tıpkı inek dağa kaçtı;" Komşu hu hu! " tekerleme gibi...

Ayrıca bir de spekülasyonları unutmayalım!!!

Bu arada yapılması gereken, mevzuatlar konusunda eksiklik varsa bunun giderilmesi,ayrıca piyasaları kontrol altına alarak toptancıların, hallerin ve perakende marketlerin sıkı denetimler sayesinde fiyat dengesinin sağlanarak, enflasyonun yüksek çıkmasına neden olan fiyat farklılığını ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu dengeyi oluşturan faktörlerin arasında "Fahiş fiyat var mı ?" sorusuna cevap bulunması gerekiyor. İşte o zaman sorun çözülür.

Bir de şunu unutmamak lazım ; Ürün maliyetlerini artıran başka faktörler de var; Aslında son yıllarda bu konuda büyük bir sıkıntı yaşıyoruz ; Depolama sorunları ve lojistik sorunları... Bu iki sorunun mutlaka çözülmesi gerekiyor. Çünkü ürün fiyatının yüksek olmasına ve enflasyonun yüksek çıkmasına sebep olan en büyük etkenlerin başında depolama ve lojistik geliyor. Bunun yanında gübre ve ilaçlar, yakıt giderleri,elektrik, yevmiye ücretleri derken maliyetler artıyor ve ürün fiyatları sürekli yükselişe geçiyor. Olanlar hem Devletimize,hem de biz tüketiciye oluyor.

İnşallah!!! bir an önce fiyat artışının önüne geçilir de, hem Devlet, hem de biz tüketiciler rahat nefes alırız.

Saygılarımla!!!

Ayhan Yalçın

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
HÜSEYİN YILMAZ 01.10.2021 11:07
Helal olsun szlere.Çiftçilerimizin sorununu çok güzel dile getirmişsiniz.Üretim olmazsa bizler ne yiyip,içeceğiz? Bu konuda önlemler alınmalıdır.
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

"FAİZ & ENFLASYON "6 Haziran 2021 Saat: 14:44
Faiz, ekonomi biliminde iki anlamda kullanılmaktadır.
"Kandıra 'mmm,güzel Kandıra'm "30 Mayıs 2021 Saat: 17:02
Ayhan Yalçın'ın Yazısı...
BU İNSANLAR NİÇİN İNTİHAR EDİYOR ?21 Mayıs 2021 Saat: 19:12
Ayhan Yalçın'ın Yazısı
"TARIMSAL ALANDA İTHALATA KOTA KOYMAK ŞARTTIR "17 Mayıs 2021 Saat: 23:35
Ayhan Yalçın'ın Yazısı
Tüm Yazıları
Yukarı ↑