TURINDEXS
Ceyyıl Haber iç Reklam 1

Güncel

Başkan Mustafa Kurt: Toplu taşımada yangın var

Umuttepe hattında çalışan minibüsler üniversitenin kapalı olması nedeniyle zor günler yaşıyor.

14 Ekim 2020 Saat: 13:23
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.443 kez okunmuştur

Başkan Mustafa Kurt: Toplu taşımada yangın var
Başkan Mustafa Kurt: Toplu taşımada yangın var

Üniversitenin açık olduğu dönemde yaklaşık 50 bin öğrenciyi taşıdıklarını ifade eden Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, “Toplu taşımada yangın var” dedi.

KOCAELİ Üniversitesinde eylül ayında başlaması gereken eğitim koronavirüs engeline takılmıştı. Üniversitenin açılmaması Umuttepe’ye öğrenci taşıyan 33, 53, 23, 43, 133 gibi hatlarda koltukların boş kalmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıllarda bu dönemde üniversiteye günlük 50 bin öğrenciyi taşıdıklarını ifade eden Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, “İzmit şehir merkezinin en yoğun hatları pandemi nedeniyle boş kaldı. Sadece Umuttepe değil, diğer meslek yüksekokullarına giden hatlarda da büyük sorun var” dedi.

 

600 BİNDEN 200 BİNE DÜŞTÜ

 

Öğrenci hareketliliğin olmamasının ve ayakta yolcu alma sınırlamasının minibüsçü esnafının işlerini büyük ölçüde düşürdüğünü ifade eden Kurt, “Pandemi döneminde en çok mağdur olan sektörlerden bir tanesi de biziz. Genel manada günlük 600 bin olan yolcu taşıma sayımız 200 binlere kadar düştü. Biz diğer meslekler gibi iş yapamıyoruz deyip aracımızı kenara çekemiyoruz. Topluma hizmet ettiğimiz için sorumluluklarımız var. Yolcu olsun ve veya olmasın bizim durma şansımız yok. Koltukların hepsi boş olsa da saatinde otobüsün oradan geçmesi gerekiyor” dedi.

 

TOPLU TAŞIMADA YANGIN VAR

 

Süreci yakından takip ettiklerini ifaden Kurt, “Öğrencilerin şehir merkezine ve kente ciddi bir hareketlilik getirdiğini pandemi döneminde bu hareketliliğin durduğunu ifade eden Kurt, “Toplu taşımada ciddi bir yangın var. Sadece 3 aylık bir destek gördük. Fakat şuanda düşen gelirlerimiz karşısında ayakta durmaya çalışıyoruz. Süreci yakından takip ediyoruz fakat şuanda esnafın durumu perişan. İşlerimiz yüzde 60 seviyelerinde düştü” dedi.

 

6 ARAÇ İCRADAN SATILDI

 

Kurt sözlerinin sonunda “Giderlerimiz aynı şekilde devam ediyor, hatta zaman zaman artıyor. Ama gelirlerimizde ciddi bir düşüş var. Bu dönemde zorda kalan esnaflarımızın 6 aracı icradan satıldı. Birçok esnaf da icrada. Biz bu dönemde ayakta kalmayı çalışıyoruz. Esnafımız evine ekmek götürebilmenin derdine düştü. Her şeye rağmen ayakta kalacağız. Esnafımız için ne yapabileceğimizi düşünüyoruz, buna yönelik adımlar atıyoruz ama bir an önce panedemi sürecinin ülkemiz için vatandaşımızın sağlığı için ekonomimiz için düzelmesini bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑