Güncel

BÜYÜKŞEHİR ACİL A TAKIMI KURULDU

Kırsal alanlardaki hizmetleri daha etkin hale getirmek üzere kurulan A Takımı, ilk müdahalesini Muhtar Mustafa Ersoy’un çağrısıyla Kurtdere Mahallesi’ne yapmak üzere yola koyuldu

9 Haziran 2021 Saat: 15:20
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 70 kez okunmuştur

BÜYÜKŞEHİR ACİL A TAKIMI KURULDU
BÜYÜKŞEHİR ACİL A TAKIMI KURULDU

Kırsal alanlardaki hizmetleri anında çözmek üzere kurulan Büyükşehir Acil Tamir Takımı-A Takımı tanıtım programı, Fuar içinde yer alan Muhtarlık İlleri Dairesi Başkanlığı önünde gerçekleştirildi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Beleiyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Numan Balaban ve muhtarlar katıldı.

15 MİLYON TL’LİK ARAÇ GEREÇ

Programda söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “O kadar hızlı ilerliyoruz ki her gün bir başka yerde başka şeylerle uğraşıyoruz. Yaptığımız işin detaylarını öğrenmek için okumaya bile zamanım olmadı. Acil müdahaleler için A Takımımızı oluşturduk. 15 Milyon TL’lik araç gereç ve ekipmanı tedarik ettik. Sahayı tek tek analiz ettiler. Ne yaparsak muhtarlardan gelen talepleri hemen çözebiliriz diye düşündüler ve böyle bir sonuca vardık. Muhtarlık İşleri Dairemiz, küçük bir fen işleri dairesi gibi olsun istedik. Çok yetenekli bir ekip. Dairelerdeki usta arkadaşlarımızı toplayı bu ekibe dahil ettik” dedi.

‘SORUNLARI EN KISA SÜREDE ÇÖZECEKLER’

Başkan Büyükakın, “İnşallah ekibimizi muhtarlarımızdan gelen talepleri en kısa sürece çözecek. 60 Milyon TL’lik bütçemizi, kırsal alandaki faaliyetleri gerçekleştirmek üzere kullanıyoruz. Bu çalışmanın bir benzerini Fen İşleri Dairesi içinde yapacağız. Yol bakım onarım müdürlüğü yılda ortalama 50 Milyon harcıyor belki. Bu dairemiz kendi içinde küçük bakım onarım ekibi kuracak ve şehrin her yerinde yaygınlaşacak. Kırsal alanda muhtarlarımızın talebini yerine getirmek için vazife yapacak. Toplam 50 kişi 28 araçla çalışacak. Kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızın daha mutlu olması adına bu çalışmamızı çok önemsiyorum” şeklinde konuştu.

‘5 YILDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATACAĞIZ’

Müsilaj meselesi doğaya bıraktığımız atıkların sonucu olarak ortaya çıktı. 4.3 Milyon metreküplük lana deşarj oluyor. 8’de 1’i sadece Kocaeli’de oluşuyor. Sadece ön arıtmayla Körfez’e verilen deşarj miktarı yüzde 53e tekabül ediyor. Bu yüzde 53 içinde Kocaeli’nin payı yok. Kocaeli’de ön artıma yapılarak denize bırakılmayan atık su yok. Bu süreçte Marmara Belediyeler Birliği olarak Marmara’yı korumak üzere inisiyatif aldık. Ben de başkan olmamam hasebiyle bu toplantıya ev sahipliği yaptık. Marmara’nın daha güzel yarınlara kavuşması için elimizi taşın altına koyduk. Bakanlığın da sürece dahil olmasıyla güzel bir yola gidildi. Önümüzdeki 5 yılda önemli sonuçlar alınacağına inanıyorum” dedi.

‘MARMARA ÖLMEDİ YAŞATACAĞIZ’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Büyükakın, “Mesela esasen artırmanın ileri biyolojik arıtma yapılması. İkincisi tarımsal faaliyetlerde gübreleme yapılması ve kontrol altına alınması. Diğeri ise zirai faaliyetlerin kontrol altına alınması. Hocaların öngörüsü denize deşarj edilen azot ve fosforun yüzde 40’ıını alırsak 5 sene içinde Marmara Denizi eski haline döner diye düşünüyorlar. Marmara Denizi öldü diye bir şey yok. Bunlar hepsi şehir efsanesi. Yönetilmez bir süreçle karşı karşıya değiliz. Önümüzdeki üç beş yıllık periyota tüm arıtma tesisleri ileri arıtma tesisine dönüşecek” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑