MEHMETİM MASA ÜSTÜ REKLAM
PAŞA YAŞAM MERKEZİ

Siyaset

CHP Kartepe de Kazanan Merttürk Oldu

Kartepe Uzunçiftlik Düğün Salonu’nda olağanüstü gerçekleşen CHP Kartepe İlçe Kongresi’nde Nilay Merttürk, yeni ilçe başkanı oldu

2 Ekim 2021 Saat: 18:01
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 78 kez okunmuştur

CHP Kartepe de Kazanan Merttürk Oldu
CHP Kartepe de Kazanan Merttürk Oldu

CHP Kocaeli İl Başkanlığı, 3 Eylül tarihinde olağanüstü toplanarak CHP Kartepe eski ilçe Başkanı Tevfik Mayda ve ilçe yönetimini ‘yetersiz kaldığı’ gerekçesiyle görevden almıştı. Mayda’nın yerine geçici olarak atanan kayyum heyeti seçime gitme kararı aldı. Alınan seçim kararının ardından CHP Kartepe İlçe Kongresi bugün Kartepe Uzunçiftlik Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

“KAZANAN CHP OLDU”

150 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede 142 kişi oy kullandı. Kongrede görevden alınan CHP Kartepe İlçe eski Başkanı Tevfik Mayda, Nilay Merttürk, Murat İskenderoğlu ve Cihan Çakır olmak üzere 4 aday başkanlık için yarıştı. Açılan sandıklar sonundan Nilay Merttürk 61, Tevfik Mayda 53, Murat İskenderoğlu 14, Cihan Çakır ise 12 oy aldı. 2 oy ise geçersiz sayıldı. Oy sayma işlemi bittikten sonra Kartepe Belediyesi önceki dönem Başkan adayı Cumhur Karakadılar, “DSP’ye oy veren adamdan CHP’ye başkan olmaz. Kazanan Cumhuriyet Halk Partisi oldu” ded. CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, Karakadılar’ı sakinleştirdi. Yıldızlı adayları yanına alarak, “Kazanan CHP oldu” dedi. Nilay Merttürk teşekkür konuşmasında, “Biz hep birlikte yürüyeceğiz. Herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

4 ADAY KONGREDE YARIŞTI

Gerçekleştirilen kongrede; yönetimiyle birlikte görevinden alınan ilçe eski başkanı Tevfik Mayda, Nilay Merttürk, Murat İskenderoğlu ve Cihan Çakır olmak üzere 4 aday başkanlık için yarıştı. Kongreye İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Genel Başkan Danışmanı Cuma Karavar, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar, CHP Gölcük İlçe Başkanı Fikret Gürel, CHP Karamürsel İlçe Başkanı Suat Ülkü, CHP Kocaeli eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP Kocaeli eski İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP Kocaeli eski İl Yöneticisi Selim Yıldız, CHP Kartepe eski İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, il yönetimi ve partililer katıldı. Çoğunluğun sağlandığı genel kurulda Divan Başkanlığını Fahri Örengül üstlenirken, Şermin Tekgümüş ve Beyhan Korkmaz divan katipleri olarak görev aldı. Kocaeli Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda ve yönetim kurulunun görevden alınması ile ilgili okunan gerekçeli karar okundu.

"1 AY GEREKÇELİ KARARI BEKLEDİM"

Gerekçeli kararın okunmasının ardından söz alan Kartepe İlçe eski Başkanı Tevfik Mayda, “Bugün köhnemiş bir AKP iktidarında olağanüstü bir kongre yapıyoruz. Seçimle gelen bir başkanın temsilcileri, ilk defa duyduğum gerekçelerle beni görevden aldılar. Ben parti içi kırgınlıkların derinleşmemesi adına gerekçeli kararı imzaladım, Ankara’ya gittim. 1 ay bekledim gerekçeli kararı. Kapalı kalan ilçe başkanlığı konusunda pandemi ortamında okulların kapandığı, kafelerin kapandığı, hayatın durma noktasına geldiği yerde Genel Merkez, pandemi şartlarına uyun dedi. Toplantıyı nasıl yapacağım. Daha maske krizi sürüyor biz toplantı yapacakmışız.

‘BUNLAR BİR SEBEP DEĞİL’

15 kişilik toplantılar yaptık biz, yapıyoruz. İnsan sağlığını hiçe sayarak 15 kişiyi o odaya sokmak ne kadar doğru. Biz ZOOM toplantıları yaptık. Bizde halkın içerisinden yöneticiler var. ZOOM programını kaç kişi biliyor o konuda bile zorlandık. Toplantı yapılmadı kararını şiddetle reddediyorum. Eleştirilere açığım. Hatamı söylerim. Bir gün 5 kişi geldi yeterli sayı yoktu ama yine de oturduk sorunlarımızı konuştuk. ZOOM toplantılarını dahi rica ettim, belgeleyin dedim. Bunlar bir sebep değil. Çünkü Genel Başkanı demokrasiye sahip çıkarken, biz de seçimlere saygı duyan bir anlayıştayız” şeklinde konuştu.

‘SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER’

“Seçimle gelen seçimle gider” diyen Mayda, “Kartepe’nin tercihini bir gecede yok sayarak onları yok hükmünde tutamazsınız. Ben onlara hesap veririm. Bir yöneticinin yapması gereken, şikayet varsa yönetici muhatapları çağırır. Problemin nasıl çözülmesi gerektiğini konuşur, dosyada biriktirmez. Biz iyi niyetime rağmen çalışamadık. Ben parti yararını önde tutarım. Parti adına yanlış politikaları uyguladığımı reddediyorum. Ben herkesi kucakladım, partiye gelen kimseyi geri çevirmedim. Onlara gerektiğinde kahve yaptım. Biz hepimiz biriz. Ayrıcalık olmaz.

‘EN KÖTÜ İLÇE BİZ MİYİZ?’

Genel Başkan, Kocaeli’ye geliyormuş, telefon açtım yarın geliyormuş biz ne yapacağız dedim. Müsait olanlar cümlesi kuruldu. Ama bu sonra değişti oraya 6 ilçe başkanı ismi yazıldı. Genel Başkanımızın geldiği gün o vapura sadece ben binmedim. Vapura binip inen ilçe başkanlarım var. CHP’ye bu görevden alma yakışmadı. Benim işletme defterim benim namusum. Orada yapılacak en küçük yanlışlık için adımı, mazimi kirletmem. Ben bu hesapları kuruşu kuruşuna veririm. Neden konuyla ilgili tek bir tane evrak getiremediniz. Siyaset kişisel hırslarla yapılmaz. En kötü ilçe biz miyiz? Ben seçilirken 2 yıl içinde darma duman olmuş bir ilçenin başkanı olarak geldim. Tüm çalışmamı örgüt üzerine yaptım. Gitmediğim muhtar yok” ifadelerini kullandı.

‘ÖRGÜTÜ TOPARLADIK’

Daha sonra adaylık konuşmasını gerçekleştiren eski başkan Tevfik Mayda, “Gebze’de yaptığınız çalışmanın aynısını burada yapamazsınız. Her ilçe kendine özeldir. Siz şu çalıştayı yapmadınız diyenler belki o çalıştay burada yapılamaz. Ben proje yöneticisi oldum. Örgütü toparladık. Seçim başarısı getirecek projelerin düğmesine basacağız. Önce CHP dememiz gerekiyor. Bunu söylemeliyiz burada. Biz seçilirsek 60 kişilik seçim komitesi oluşturacağız. Bütün bölgelerde sandık analizlerini yaptık. Bunu bilmeden seçim çalışması yapamazsınız. Benim hayatım performans yöneticiliği ile geçti. Kartepe delegasyonu bizi tekrar seçerse; seçim hedefi koyuyorum, yapılacak ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınacak oydan daha fazla oy alacağım” dedi.

GEREKÇELİ KARAR OKUNDU

Kocaeli Kartepe İlçe Başkanı Tevfik Mayda ve yönetim kurulunun görevden alınması ile ilgili okunan gerekçeli kararda şu ifadeleri yer aldı:

“-İlçe binası genellikle kapalı kalmakta, partililerimiz ve vatandaşlarımızın ilçe örgütüne ulaşamaması,

-Yönetim kurulu toplantıları tüzük gereği gerekli çoğunluğu sağlamadan toplantı yapılması ve karar alınması,

-Kartepe ilçe yönetiminin tüzüğe göre uygun bir şekilde üç kez üst üste toplantı yapmadığının tespit edilmesi,

-İl yönetimi tarafından gerek il başkanı, gerek il başkan yardımcısı tarafından ilçe başkanı uyarılmasına rağmen ilçe binasının açık kalması için bir çalışan istihdam etmesi istenmiş fakat talep yerine getirilmemiştir.

-Meclis üyeleri ile koordineli bir çalışma yürütülememiştir ve Kartepe beldesinin sorunları kamuoyuna yansıtılamamıştır.

-Meclis üyelerinin 29.06.2021 tarihinde imzalı olarak raporlarını il başkan yardımcısına iletmişlerdir. Gerekli uyarılara rağmen meclis grubu ile uyumlu bir çalışma sağlanamamıştır.

-24.06.2021 tarihinde Sayın Genel Başkanımızın Kocaeli ziyareti sırasında Hereke-Karamürsel motorla balıkçılar görüşmesi programında vapurdan inerek programı terk etmek suretiyle yarım bırakması.

-İlçe başkanını kamuoyunda çeşitli makamlarda parti adına olumsuz beyanlarda bulunması. Özellikle Genel Merkezin bu siyasetle iktidar olamayacağını beyan etmesi ve bu konuda il başkanlığına şikayet gelmesi.

-İlçe başkanımız görevi gereği ve yönetmeliklere göre örgütü bir bütün içerisinde çalıştırması gerekirken, ayrıştırıcı davranması ve 01.03.2020’de yapılan il seçiminde kalması.

-Kartepe Sandık Görevlileri” listesi ile ilgili; Yazılan çoğu kişinin bilgisinin olmaması,

-Listeye vefat etmiş bir kişinin yazılmış olması,

-Bazı görevlendirilen kişilerin telefon bilgisinin yanlış olması,

-Yazılan bazı kişilerin görevden bilgisi olmadığı ve kabul etmeyeceklerini beyan etmesi,

İş bu incelemeler sonucu Kartepe İlçe Başkanı ve yönetiminin CHP tüzüğü ve programına uymadığı, partimizin iktidara giderken gerekli çalışmaları yapmadığı, bu sürecin devam etmesi durumunda Kartepe ilçemizde gerekli başarının yakalanamayacağı görüldüğünden il yönetimi kararı ile görevden alınması uygun görülmüştür.”

"KONGREDE HERKESİN OYUNU ALDIM"

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, “1 Mart’ta göreve geldik. Sokakta olacağız dedik. Bu koşullarda 250’ye yakın mahalleyi ziyaret ettik. Çayırova’da internetin olmadığını gördük. Karamürsel’in Kızderbent’ini öğrendik. Bunları biz sokakta öğrendik. Kongre bitti mazbatayı almadan Gebze’yi ziyaret ettim. Kongrede ben herkesin oyunu aldım. Birlik ve beraberlik önemlidir. Halkın problemlerini çözme noktasında çalışmalarda bulunduk. Muhtarlar çok önemli. Muhtarlarımıza her kesimden insan oy veriyor.

‘SİYASET İLETİŞİM SANATIDIR’

Muhtarlarla ilişkilerimiz iyi olsaydı Karamürsel, Dilovası bizde olurdu. Çalışmalıyız. Siyaset iletişim sanatıdır. Dokunmak lazım. Parti binalarında oturarak iktidar gelmez. Oturma şansına sahip değiliz. Herkes sokakta olacak. Kimsenin bahane üretme şansı yok. İktidarı istiyorsak çalışacağız, sokakta olacağız. Bu çalışmalarımıza Genel Merkezimiz dahil oluyor. Birlik zamanı. Başka çare yok. Çok çalışacağız.

‘KARTEPE’DE GÖREVDEN ALDIK’

Biz Kartepe’yi görevden aldık. Tevfik abimin edebiyatı iyi, icraatı kötü. 5 kişilik toplantıyla iktidar olunmaz. Birini görevden almanın ne olduğunu iyi biliyorum. Doğruluğuna delegeler karar verecek. Her 15 günde bir mahalle temsilcileri diyorum. Kartepe’deki sadıkların boş olmasını nasıl izah edeceğiz. Bu nahoş konuşmayı yapmak istemezdim. Ben gerekçeli kararı verdim. Bu kongrenin partimize başarılar getirmesini temenni ediyorum. 4 adaya da başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

"HUZURLARINIZDAYIM"

Adaylık konuşmasını gerçekleştiren Nilay Merttürk, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesi olan bir büyük camianın neferi olarak huzurlarınızdayım. Bizlere ışıl olmuş, yol göstermiş, kendimizi dava edindiğimiz partimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e gönülden bağlı bir Türk Kadını olarak, kardeşiniz, arkadaşınız, yoldaşınız olarak huzurlarınızdayım. Yıllardır bu davaya inanmış, gönül vermiş biri olarak, elimden geldiği kadar verilen her görevi layıkıyla yapmaya çalıştım.

‘MAALESEF İÇİMİZ YANIYOR’

Her daim aynı bilinç, aynı onur, aynı sorumluluk duygusuyla ilerledim. Şimdi de aynı bilinçle ilçe başkan adayı olarak huzurlarınızdayım. Bugün ben değil, biz değil, hepimiziz! Kadınız, genciz, devrimciyiz, emekçiyiz, direnişçiyiz, Deniziz, Mahiriz, Erdalız ve elbette Tugay Adak’ız… Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanları rahatsız eden ne varsa işte o biziz bugün! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının yedi düvele karşı savaşarak, kanıyla canıyla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu adaletsiz dünya içerisinde nerede diye baktığımızda içimiz yanıyor maalesef.

‘TEK UMUTLARI YURT DIŞI’

Ülkemizin her tarafından yolsuzluk haberleri geliyor. Ve bu korku, endişe ikliminde gençlerimiz işsiz. Çocukların tek umudu yurt dışına gitmek olmuş. Artık kendi ülkelerinde gelecek görmüyor evlatlarımız. Halkımız her gün daha bir yoksullaşıyor. Esnaf dertli, memur dertli, işçi dertli, sanayici dertli. Paramız pul olmuş. Peki ya kasabadan şehre koşar adımlarla giden, nüfusu hızla artan, ihtiyaçları her gün çoğalan bir ilçe olan Kartepe’mizde durum çok mu iyi derseniz, durum ortada. Yeni bir ilçe olan Kartepe’miz maalesef hak ettiği değeri hiç göremedi.

‘MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR’

50 yıllık hayalimizi adeta mizah konusu yapanlar, 8 yıldır yapamadıkları köprünün açılışını yapmakla gururlanır olmuşlar. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor kıymetli ailem. Bakınız ki bize memleketi sevmeyi bile zorlaştırdılar. Memleketin ağacını, ormanını sevdik, çapulcu olduk, öğrenciyi atanamayan öğretmenleri EYT’lileri savununca provokatör olduk. Artık gün bugün! Bugün kara kaplıları gömme günü. Atanmayı bekleyen pırıl pırıl gençler intihar ederken, boynundan 7 defa halat geçirilerek bağlanıp sürüklenerek varile konulup hayattayken yakılan kadınların adı adli tıp raporlarında yazılıyorken bu faşizm karanlığına bırakılacak bir saniyemiz dahi yok artık.

‘KAVGAMIZ HÜRRİYET KAVGASI’

Hadi gelin bu kara kaplıları gömelim, hadi gelin bugün tartışmaları, hesaplaşmaları unutalım. İyisiyle kötüsüyle helalleşelim bugün. Direnişimiz, inancımız ve mücadelemiz memleketin geçmişi kadar köklüyken, en güzel zamanlarınızı çalanlara inat, safları daha da sıklaştıralım. Evet, bir kavgamız var. Ancak bu kavga faşizme karşı hürriyet kavgasıdır bunu da unutmayalım. İttifaklarımızla birlikte bu ülkeyi bizler düzlüğe çıkarmak zorundayız. Vatandaşlarımıza dokunmak zorundayız. Gidecek başka ülkemiz yok bizim. Kartepe’nin CHP’ye ihtiyacı var. Köseköy’den Eşme’ye, Maşukiye’den Karatape’ye her noktasında CHP’ye ihtiyaç var.

‘MÜCADELEYE TALİBİZ’

Bu şehir dönüşürken ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım bu dönüşüme katkı sunmak, mücadele etmek, partimizin bayrağını Kartepe’de en yukarıya çekmek istiyoruz. Biz bugün bu kürsüye bütün tartışmaları ayrışmaları sıkıntıları geride bırakarak çıktık. Sevgili Cumhuriyet Halk Partili ailem biz oylarınıza değil CHP için çalışmaya terimizin son damlasına kadar mücadele etmeye talibiz. Hepinizi tüm kalbimle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

"GEÇ BİLE KALDIK"

Adaylık konuşmasını için kürsüye çıkan Cihan Çakır, geçtiğimiz şubat ayında intihar eden Kartepe Belediyesi CHP Meclis Üyesi Tugay Adak’ı anarak konuşmasına başladı. Çakır, “Siz daha çocuksunuz, daha vaktiniz var diyenler oldu. Bizim için erken falan değil geç bile kaldık. Yeni bir hikaye yazmalıyız. Muhalefet olarak değil iktidar olarak hazırlanmalıyız. Biz bu örgütle iç içe önce Kartepe’yi sonra Kocaeli’yi daha sonra partimizi ülkede iktidar yapacak bir kadroyuz. Yerel yönetimler Kartepe’yi yandaşlarına peşkeş çekmek derdine düşmüş. Halkın iktidarında Kartepe’nin nasıl gelişeceğini göstermek için adayım.

‘KOLAY LOKMA OLMAYACAK’

Artık biz varız, sahadayız, sokaktayız. Örgütümüzün en büyük sorunu birbirimizi tanımıyoruz. Göreve geldiğimizde ilk işimiz örgütü tanıştırmak, kaynaştırmak olacaktır. Tek başımıza yapmayacağız bunu. Bize güvenin. Boş zamanlarımızı geçirmek için bu davaya gönül vermedim. Siyaseti masada da sahada da yaparız. Kongremizden sonra bunu kamuoyu görecek. Kartepe birileri için kolay lokma olmayacak. Buraya çıkarken hiçbir gruptan icazet almadık. Örgütlülüğümüze güvendik. Bunu nasıl başaracağımızı size göstermek için buradayım” ifadelerini kullandı.

"İNANCIMIZ ÜST SEVİYEDE"

Adaylardan Murat İskenderoğlu, “Ben konuşmalarımı Kartepe üzerine kuracağım. Kartepe’nin dağınık coğrafyası sosyal açıdan bir araya gelmeyi de zorluyor. Sosyal içerikli projeler hedefledik. Bu dayanışmayla Kartepe ve diğer beldelerde kazandığımız başarılardan yola çıkarak bir çalışma yaptık. Yola çıktığımız ve bize katılan arkadaşlarımızdan duyduğum gururla birlikte iktidarı alacağımıza olan inancımız üst seviyede. Yaşasın sol, yaşasın tam bağımsız Türkiye, yaşasın CHP diyorum” dedi

Tevfik Mayda’nın yönetimi

ASİL: Latif Akbulut, Müge Altın, Osman Bakar, İbrahim Çetinkaya, İsmet Demirel, Melek Dizmen, Abdurrahman Karaduman, İbrahim Kecin, Erkan Neroğlu, Cemil Saraç, Nalan Seçkin, Ramazan Senem, Damla Demir Seymen, Önder Şirin, Orhan Topçu,Hayati Versan.

YEDEK: Berna Bozbağ, Semahat Öztürk, Ufuk Kıyar, Ali Mete, Mehtap Akçakaya Eryılmaz, Erkan Korap, Vedat Çıplak, Nasuf Korkmaz, Şenol Sarı, Okan Yıldız, Birkan Özdemirli, Kübra Sancak, Funda Akdağ Ruma, Nazım Güncü, Ali Rıza Erdem, Nurdoğan Çalışkan.

 Nilay Merttürk’ün yönetimi

ASİL: İsmail Akbal, Sibel Arslancan Bakaç, Eyüp Çalış, Sefa Çelebi,

Taner Doğan, Ümit Gürcan Karamert, Fulya Kaya, Ülkü Keskin, Nurcan Kurşunoğlu, Tamer Kösemen, Kenan Özsoy, Salih Sancar, Hilmi Selçuk, Ahmet Şenol, Özkan Topuz, Özden Yıldız.

YEDEK: Fatoş Uygun, Nurcan Bayrak, Ali Mete, Batuhan Yıldırıcı, Mehmet Temel, Nurcan İyier, Dilek Mutibayraktaroğlu, Hüseyin Yusuf Gül, Nejla Bayar, Nedim Odabaş, Şükrü Andaç, Hüseyin Bostan, Nihat Kabaoğlu, Asiye Özsoy, Meryem Toraman, Murat Çelebi.

Cihan Çakır’ın yönetimi

ASİL: Sevgi Ağra, Metin Akçay, Özge Akdoğan, Feza Asan, Aybüke Asan, Yasin Çakmak, Fatih Harbi, Yasemin Kıran, Alp Köroğlu, Fikret Merttürk, Erdal Peçin, Elif Seret, Soner Serman, Savaş Şafak, Bülent Şahin, Turgut Uygun.

YEDEK: Aydın İşçimen, Nermin Çakmak, Murat Sever, Sami Yaşar, Zaliye Özgür, Ramazan Köse, Yasemin Mollaoğlu, Okan Yıldız, Burak Doğan, Şenol Yılmaz, Fatih Tetik, Hüseyin Fatihoğlu, Mesut Çukdar, İbrahim Karslı, Şahabettin Şenödey, Özden Yerlitürk.

Murat İskenderoğlu’nun yönetimi

ASİL: Esra Baş, Avni Baydar, Özcan Çapaoğlu, Yavuz Eren, Onur Karaten, Duygu Kotil, Pervin Kurt, Olcay Özçelik, Murat Özen, Funda Sesli, Recep Şahmar, Üzeyir Tanrıverdi, Mustafa Tunç, Emel Umut, Serhat Yalçın, Cevat Yiğiter.

YEDEKLER: Ahmet Üstün, Burhan Özpehlivan, Adnan Gündüz, İsmail Taban, Yüksel Diner, Ergün Yalçın, Hilal Yazıcı, Adnan Uzun, Mustafa Turanlı, Mahmut Engin, Recep Coşkun, Mehmet Özçelik, Okan Yıldız, Hasan Cebeci, Hakan Yıldırım, Okan Çelik.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑