TURINDEXS
Ceyyıl Haber iç Reklam 1

Siyaset

CHP ve İYİ PARTİ’den mısır çağrısı

Derince Belediyesi CHP'li meclis üyesi Ali Avcı ve İYİ Partili meclis üyesi İbrahim Türkçakal ortak bir basın açıklaması yaptı.

14 Ekim 2020 Saat: 13:34
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.375 kez okunmuştur

CHP ve İYİ PARTİ’den mısır çağrısı
CHP ve İYİ PARTİ’den mısır çağrısı

Yapılan basın açıklamasında bir mısır kurutma tesisi kurulmasını istediler. Avcı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

"ÜRETİMİN STRATEJİK DEĞERİ ANLAŞILDI"

 

"Dünya çapında yaşanan bu koronavirüs salgını sonucunda, tarımın ve tarımla kendi kendine yetmenin kıymeti ortaya çıkmıştır. Stratejik olarak da bir ülkenin üretim gücünün değeri iyice anlaşılmıştır.  Uluslar arası ticaret durduğunda aç kalacak ülkeler işin ciddiyetini anlamış, bizim gibi tarımını ihmal eden ülkelerde de sahip olduğumuz toprağın, güneşin, suyun ve ürün çeşitliliğinin kıymeti ortaya çıkmış ve üretimin stratejik değeri anlaşılmıştır. Bilindiği üzere Derince Belediyesi bu sene, Tarım Bakanlığı’ndan Derince köylerinde aspir yetiştirmek üzere bir milyon lira hibe almış ve köylülerimizle bu ürünün yetiştirilmesi için kolektif çalışmıştı.

 

"ÇİFTÇİMİZ ZORLANIYOR"

Ancak sonuç aşamasında iklim ve çeşitli nedenlerden dolayı ekimi yapılan bu üründen verim alınamamış ve bu ürünün yetiştirilmesi ne köylümüz için, ne tarım için, ne de Derince için bir artı değer olmamıştır. Yaşanan bu gelişme sonrası ilçemizde çoğunlukla ve yıllardan beri ekilen mısırın daha uygun olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Mısır ekiminin en büyük sorunu da kurutulmak için Sakarya’ya götürülmek zorunda kalınmasıdır. Bu hem maliyeti artırmakta hem çiftçimizi zorlamaktadır.

 

"TARIM BİR MİLLİ MESELEDİR"

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis üyelerinin önerisi; Bakanlıktan alınan bu hibe ile köylerin ulaşım şartları da dikkate alınarak ortak bir mısır kurutma tesisi kurulmasıdır.
Ayrıca köylerimizin ürünlerini sulamak için kullandıkları tüm sulama kanallarının belediyemizce bakım ve tamirinin yapılması, gerekiyorsa ilaveler yapılarak tarım ve üretime katkı sağlanması amacıyla Derince köylülerine destek olunmasıdır. Unutulmasın ki tarım bir milli meseledir. Bu verimli topraklar, bu ürün çeşitliliği ve köylülerimiz bizim en büyük zenginliğimizdir. Bir ülkenin gerçek gücü tam bağımsızlığından,  üretimdeki gücünden ve bilime akla yatırımından gelir."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑