TURINDEXS
Ceyyıl Haber iç Reklam 1

Güncel

“Furkan’ı öldüren SİZİN SİSTEMİNİZ”

Kocaeli Halkevleri, Darıca’da bu sabah saatlerinde sosyal medyada intihar notu paylaştıktan sonra kayalıklardan atlayarak intihar eden 18 yaşındaki Furkan Celep’in intiharı için, “İntihar değil cinayet, Furkan’ı öldüren sizin sisteminiz” dedi

24 Eylül 2020 Saat: 20:50
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.911 kez okunmuştur

“Furkan’ı öldüren SİZİN SİSTEMİNİZ”
“Furkan’ı öldüren SİZİN SİSTEMİNİZ”

Darıca’da bir kargo firmasında kurye olarak çalışan 18 yaşındaki Furkan Celep, sosyal medya hesabından paylaştığı 3 ayrı intihar notundan sonra kendini kayalıklardan atarak yaşamına son verdi. İntihar notuna, “Bir araba, bir ev uğruna yıllarımı harcamak istemiyorum” yazan Furkan’ın ölümü ülke gündemine oturdu. Bir çok STK ve önemli isimden Furkan’ın ölümüne ilişkine açıklama geldi. Kocaeli Halkevleri Şubesi’de Furkan’ın ölümüyle ilgili Belediye İş Hanı önünde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Kocaeli Halkevleri üyesi Ali Doğan, “Bu ülkenin öğrencileri geleceksizlik kaygısıyla, bozuk eğitim düzeninde kendi hayatlarının devamını göremediği için birer birer son veriyor hayatlarına” dedi.

Kocaeli Halkevleri Şubesinin açıklaması şu şekilde;

“Bu sabah güne Darıca’da 18 yaşındaki bir kargo firmasında işçi olarak çalışan Furkan kardeşimizin intiharı ile başladık. İntihar etmesinin altında yatan gerçekleri, onu bu noktaya getiren ne varsa hepsini ardında bıraktığı mektupla öğrendik. Aslında o mektupta kendini gören ve hala hayatta olan yüzbinlerce genci gördük. Kendimizi gördük. Yönetilemeyen, yağmalanan Türkiye’yi gördük.
Maalesef her gün haberimiz olan, olmayan neredeyse çoğu intihar haberinin altını dolduran gerekçe Furkan için de değişmedi. Geleceksizlik. Bugün hayatta olan gençlerin de, buna daha fazla dayanamayıp geçen zamanı ne acıdır ki kendisine zarar olarak gören çoğu gencimizin ortak problemi Gelecek kaygısı.

DÜZENİN KATLETTİĞİ GENÇ

Düzenin dayattığı sistemin çarkında heba olan binlerce gençten birisi Furkan. Daha 18 yaşında bütün hayatını sistemin çürüyen bir hayata karşılık hediyesi olan bir ev, bir araba için harcamamak için ölümü tercih etti. Buna intihar diyemeyiz. Furkan bu düzenin katlettiği gençlerden birisi. Furkan ilk değil, ama görüyoruz ki son da olmayacak. Tesadüf odur ki bugün 24 Eylül. Yani iki yıl önce yine bu şehirde İsmail Devrimi kurban ettik bu düzene. Oğluna pantolon alamadığı için kendisini banyoda doğalgaz borusuna asan İsmail Devrim. Tam da bugün. O gün bu sokaklardaki haklı isyanımızın adı İsmail’di, bugün Furkan. Tarih de aynı, olaylar da aynı. Değişen sadece isimler.

EJDER SUYU İÇEN YÖNETİCİLER HESAP VERECEK

Bu ülkenin öğrencileri geleceksizlik kaygısıyla, bozuk eğitim düzeninde kendi hayatlarının devamını göremediği için birer birer son veriyor hayatlarına. Emekçiler onlara reva görülen açlığa daha fazla tahammül edemeyip son veriyor yaşamına. Atanamayan öğretmenler ceplerinde madeni paralarla.
Bütün bu intiharların, yok olup giden hayatların ardından Saray sofralarında Ejder suyu içen ülke yöneticilerine soracak bir hesabımız var ve o hesabın ağırlığı omuzlarımızda bir yüktür artık.
Yine ve yeniden diyoruz ki;
Siz envanterinize bir uçak daha ekleyin. Çünkü biz yüreğimize, öfkemize ve inancımıza bir Furkan Celep daha ekledik.

ONURU İÇİN İNTİHAR EDENLER

Bu kokuşmuş düzenin yarattığı tahribat ve bu tahribatın açtığı savaşı saray sofralarındaki soytarılar değil, onuru için intihar eden abilerimiz, ablalarımız, kardeşlerimiz kazanacak. Cebinde 20 lira ile intihar eden İsmail abinin oğulları kazanacak. Yine cebinde 6 lira ile intihar eden ataması yapılmayan İbrahim’in arkadaşları kazanacak. Mersin Valiliği Önünde “Çocuklarım aç, iş istiyorum diyen” ardından kendisini yakarak öldüren Adem Yarıcı’nın çocukları kazanacak. Kirasını ödeyemediği için kendini asan Emine ablamızın evlatları kazanacak.
Çocuğunun kayıt parasını ödeyemediği için okulun halılarını yıkarken düşüp felç olan Hatice teyzenin evlatları kazanacak.
Oğluna muz alamadığı için balkon demirine kendini asan Hasan abinin evlatları kazanacak.

DÜZEN FAKİRİ ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR

Manavın önünden geçerken kızının yüzünü kapatan Talip abinin evlatları kazanacak.
Bu kokuşmuş savaşı; Altın kaplamalı musluklardan su içenler değil, bu toprağın zehrini içen ama her şeye rağmen bu topraklara kurtuluşu getirmek için bedel ödeyen, can veren, bu ülkenin bu toprakların öz evlatları kazanacak. Halk Kazanacak. Furkan da diğerleri gibi omuzlarımıza büyük bir sorumluluk bırakarak bugün gözlerimizin önünden kayıp gitti. Yoksulluğa, sefalete, açlığa, işsizliğe mahkum edilen yüzbinlerce genç arkadaşımız bugün aynı gerekçe ile, aynı gerçekle karşı karşıya; Gelecek kaygısı.
Bu düzenin mimarları, kendi yandaşlarına, kendi çocuklarına sınırsız zenginlik vaad ederken hergün bir gencimizi, kardeşimizi hayattan koparıyor. Bu bozuk düzen zengini daha çok zenginleştirdikçe, fakiri ölüme sürüklüyor.

GENÇLER ÇAREYİ ÖLÜMDE ARIYOR

İktidar sahipleri beş tane müteahhiti daha da zenginleştirmek için ülkenin tüm kaynaklarını sınırsız ve şuursuz bir biçimde onların kontrolüne veriyor. Yağmalanan Türkiye’de hayatta kalmak için sayısız sebep arayanlar bulamadıklarında Furkan kardeşimiz gibi çareyi ölümde arıyor.
Yeter!
Bu ülkenin yöneticilerine sesleniyoruz;
Bu ülkenin geleceğe olan inancını çaldınız,
Bu ülkenin gençlerinin hayallerini çaldınız,
Bu ülkenin birgün herşeye rağmen daha iyi şartlarda yaşama olan güvencini çaldınız.
Fakat her şeye rağmen, bu ülkenin evlatları olarak hayatlarımızı, gençlerimizi, arkadaşlarımızı koparan bu düzenin yıkıldığı güne kadar mücadelemiz devam edecek. Bir Furkan’ın daha aramızdan ayrılmasına tahammülümüz kalmadı!

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑