TURINDEXS
Ceyyıl Haber iç Reklam 1

Siyaset

“Gözaltılar AKP’nin siyasal intikam saldırılarıdır”

Kocaeli HDP İl Örgütü, 6 yıl önce yaşanan Kobane eylemleri soruşturmasında sabah saatlerinde gözaltına alınan 82 HDP’li ilgili, “Bu saldırılar AKP’nin siyasal intikam saldırıdır, partimiz yılmayacaktır” dedi

25 Eylül 2020 Saat: 16:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 376 kez okunmuştur

“Gözaltılar AKP’nin siyasal intikam saldırılarıdır”
“Gözaltılar AKP’nin siyasal intikam saldırılarıdır”

Sabah saatlerinde 2014'te düzenlenen Kobane eylemlerine ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde, aralarında HDP'li eski milletvekili, belediye başkanı ve parti yöneticilerin de bulunduğu 82 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltı kararına sert tepki gösteren HDP Kocaeli İl Örgütü bir basın açıklaması düzenledi. 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen açıklamaya parti yöneticileri katıldı. Açıklamayı okuyan HDP Kocaeli İl Eş başkanı Mehmet Selim Akbuğa, gözaltıların yıldırma politikası olduğunu belirtti

AKP - MHP FAŞİZMİ
 
İntikam operasyonu diyen Akbuğa’nın açıklamarı şu şekilde; “Daha önce partimizde MYK üyeliği ve yöneticilik yapmış, aralarında Kars Belediyesi Eşbaşkanımız Ayhan Bilgen ile önceki dönem Milletvekilimiz Sırrı Süreyya Önder’in de bulunduğu onlarca arkadaşımız sabah saatlerinde gözaltına alındı. Bu bir gözaltı operasyonu değil intikam operasyonudur. AKP-MHP faşizminin topluma dayattığı kötülüğün ve nobranlığın geldiği boyutu göstermektedir”

SARAYIN TALİMATI

Bu karar bir yargı kararı değil dün gerçekleştirilen MGK kararıdır, Saray’ın talimatıdır. Bu kararda yargı aparat haline getirilmiştir. Devlet Bahçeli’nin her söylediğini talimat gibi algılayan “Bahçeli’nin serbest bırakılmasını istediği” herkesi ertesi gün serbest bırakan, Erdoğan’ın tutuklanması gerektiğini belirttiği herkese ertesi gün operasyon çeken bu yargı zihniyeti pespaye hale gelmiştir. Saldırı, IŞİD barbarlığına karşı kazanılmış zaferin intikamıdır. Saldırının “Kobanê eylemleri” gerekçesiyle yapıldığı ileri sürülse de bu saldırı, Kobanê’nin tarihin en büyük direnişi sonucu IŞİD barbarlığına karşı zafer kazanmasının, Kobanê’nin düşmemesinin intikamıdır.

İŞİD ZİHNİYETİ

Kobanê de yenilen sadece IŞİD barbarlığı değil bu karanlık zihniyetin kendisidir. Kobanê direnişi aynı zamanda enternasyonalist bir direniştir dünya halklarına umut vermiştir, o yüzden öfkeleri ve kinleri büyük. Bu olaylardan dolayı yargılanması gerekenler, bu barbarlığa karşı demokratik hakkını kullanan yurttaşlar değil, bizzat IŞİD’İ Kobani’ye sürenler, onu destekleyenlerdir, IŞİD'in hamisi olanlardır. 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu partimiz değil, IŞİD’in Kobanê’ye saldırısını müjde verir gibi duyuran ve halkın IŞİD barbarlığına karşı gösterdiği tepkiye saldırarak onlarca Kürdü sokakta katledenlerdir.

YENİLGİNİN ACISI

Bu çevreler şimdi de yanlarına sarayda balayı yapan savcıyı alarak sonuç almaya çalışıyor. 7 Haziran seçimlerinin hezimetini unutamayanlar, iktidarlarını kaybedenler bunun sorumlusu olarak gördükleri partimize karşı her türlü karalama kampanyasıyla sistematik bir saldırı başlattılar. 31 Mart’ta uyguladığımız seçim stratejisi sonucu aldıkları yenilginin acısını çıkarmaya çalışıyorlar. 24 Haziran’da 31 Mart seçimlerinde meydan meydan gezerek üstelik Türkiye halklarının gözlerinin içine baka baka 6-8 Ekim olaylarının 7 Haziran seçimlerinden sonra gerçekleştiği yalanını atarak, yöneticilerimizi partimizi hedef gösterenler bugünkü intikam operasyonunun sorumlularıdır.

FAŞİZME SON VERECEĞİZ

Katliamın esas sorumluları bizleri suçlayanlardır. Bizler iktidarın karşısında demokrasiyi inşa edecek ve faşizme son verecek gücüz. 1 Haziran-1 Eylül’de Üç Aylık Demokratik Mücadele Programımızı gerçekleştirdik. Geçen hafta Anti-faşist Bloğun büyümesini dağlayacak güç olduğumuzu söylemiştik. Bugün bu söylemin teyidi geldi. Biz bu iktidarın karşısında demokrasiyi inşa edecek, faşizme son verecek gücüz. Düzmece operasyonlar bu kararımızdan bizi vazgeçirmek bir yana daha da güçlü kılacak.

DÜZMECE OPERASYONLAR

Bu saldırı Barış Çağrısı Deklarasyonumuza iktidar tarafından verilmiş bir yanıttır.
Bu saldırı aynı zamanda 31 Ağustos’ta açıkladığımız “Barışa çağrı deklarasyonumuza” iki hafta önce başlattığımız Demokrasi İttifakı ve “Anti-faşist blok” çalışmalarımıza verilmiş bir yanıttır. Biz antifaşist blok dedikçe faşizm yürütücülerini telaş alıyor, biz barış dedikçe savaş ortakları artık kan dökemeyeceğiz diye paniğe kapılıyor. Partimiz düzemece operasyonlar ile bu stratejik söylemlerden vazgeçemeyecektir. Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceğiz, demokrasi kuracağız. Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz. Daha faşizme sarılanlar bilsinler ki: HDP geliyor. Korksanızda,  koltuklarınıza sarılsanız da HDP’nin zamanı geldi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑