MEHMETİM MASA ÜSTÜ REKLAM
PAŞA YAŞAM MERKEZİ
Gürkan Ay
Gürkan Ay

TARAFTARLIK BİLİNCİNİ İYİ BENİMSEYELİM

Gürkan Ay'ın Yazısı

26 Nisan 2021 Saat: 20:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.490 kez okunmuştur

Değerli okuyucularım sezon başlarken takımlar hazırlıklarını yapmakta ve sezon süresince başarılı olabilmek adına uğraşmaktadırlar. Bugün sizlere futbol ve içerisinde ki en masum olması gereken taraf olan taraftardan bahsetmek istiyorum.

Futbolu oynayan kişiler yani futbolcular bu işten para kazanınca profesyonel oluyor, gönül eğlendirince amatör oluyor. Bunun bilincinde olmak gerektiğini anlatmaya gerek yok sanırım.

Futbolcu eğer bu işten para kazanıyorsa işini yaparken söylemlerine ve hareketlerine çok dikkat edecek, efendi FUTBOLCU olacak. Bu zamanda efendi futbolcu olabilmek zor çünkü futbolcular parayı kazanır kazanmaz gözleri bir şey görmez hale gelmektedir. TARAFTAR ise taraf olduğu takımı destekleyecek, yendiğinde sevinmesini bilecek, yenildiğinde karşı tarafı tebrik edip susmasını bilecek. Taraftarın kelime anlamı, " arka çıkan, destekleyen" dir.Kelime anlamının dışında bizde taraftar; arka çıkmayan, desteklemeyen, bolca çekirdek çıtlatan, ana avrat insanlara küfür eden, gol olduktan sonra bir kaç dakika bağırtısı çıkan bir anlam ifade ediyor.

Takımı kazandıkça coşkusu, kaybettikçe de desteği artacak topluluktur. Takımı kazansa da kaybetse de sırtına takımının formasını giyip, boynu dik şekilde yürüyebilen ve herdaim takımına güveni sonsuz olan yüce taraftarlardır. Ne yazık ki ülkemizde bu tipte ki taraftar sayısı az sayıdadırlar.

Taraftarlar olaylara eleştirel bakabilen topluluklardır. Öncelikle şunu belirtmeliyim: Taraftarlık ve fanatiklik çok farklı kavramlar ve maalesef ülkemizde fanatikler çok daha fazla sayıda. Gerçek taraftar, eğer maddî durumu iyiyse takımının orijinal ürünlerini alır, maçlara gider. Maçlara gittiğinde bilir ki yapacağı kötü bir hareket takımına ciddi zarar verecektir. Rakip takıma, hakeme veya kendi oyuncusuna küfür etmez gerçek taraftar. Onların da insan olduğunu ve onların da duygularının olduğunu bilir. Tabii ki yeri geldiğinde takımına tepkisini koyar. Takım kötü oynarken gereğini yapar, ama aşırıya kaçmaz. Futbol holiganlıktır diye tweet atmaz. Futbol adam bıçaklamaktır gibi saçma sapan düşüncelerle tribünlere dolmaz. Taraftar dediğin duygusal ve zeki olur. Taraftar karşısında da insanların olduğunu ve düşüncelerinden bunları asla çıkarmaz.

"İyi günde, kötü günde" yanındadır. Olaylara objektif bakar. Kararın hangi takımı nasıl etkilediğine bakmaksızın doğruyu savunur. Hakem kendi takımı lehine yanlış karar verdiğinde ise çıkıp "hakem yanlış karar verdi" demelidir.

Şimdi gelelim Kocaelispor’a..
Bugün sosyal medyada dönen görüntüler beni oldukça rahatsız etti.50 adam antrenmana gidip sizi buradan çıkartmayız adam gibi oynayın derseniz bu çocuklar motive olur mu? Sizce bu doğru yaklaşım mı? En son Bursaspor taraftarı buna başvurdu ve küme düştü..

Taraftarlık bilincini iyi benimseyelim..

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

SEZARIN HAKKI SEZARA... iŞÇİNİN HAKKI İŞÇİYE7 Şubat 2021 Saat: 14:20
Gürkan Ay'ın Yazısı
Bir sen eksiktin Şevki!31 Ocak 2021 Saat: 16:30
Gürkan Ay'ın Yazısı
Aşıya Güvenmeli miyiz?25 Ocak 2021 Saat: 10:56
Covid-19 pandemisinin bitmesi tüm dünyanın olacağı aşıya bağlı.
Sadece bizde değil tüm dünyada aşıya güvenirlilik konusu soru işaretleri barındırıyor.
NE OLACAK BU KAFELERİN HALİ?23 Ocak 2021 Saat: 20:19
İşletmeler kira ödemelerini yapamayacak duruma düştü. Hatta sektör temsilcilerine göre eğer açılma süresi daha da uzarsa işletmelerin yüzde 30’u bir daha açılamama tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.
EVET! KAZANDI AMA?24 Mayıs 2017 Saat: 01:12
Bu durumda ak parti taraftarları sevinmeli mi? yoksa üzülmeli mi?
Tüm Yazıları
Yukarı ↑