Aydal: Kocaeli beni kaybettiği için üzülsün!

YRP Büyükşehir adayı Doğan Aydal: AK Parti’nin kibirden dolayı kaybettiğini ifade ederek kendisini seçmeyen Kocaeli halkına seslendi: Kocaeli beni kaybettiği için üzülsün!” dedi

Yeniden Refah Partisi’nin Genel Başkan Vekili ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Doğan Aydal, il binasında açıklama yaptı. Açıklamaya; MKYK Üyesi Süleyman Kabaca, İl Başkanı Ali Taştan, il yönetimi ve partililer katıldı.

‘SEÇİMİN İKİ KAZANANI VAR!’


Seçimin huzur içinde geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydal: “ Parti ayırt etmeksizin her kademede seçilen yerel yöneticilerimize başarılar dileriz. Bu seçimin iki galip partisi olmuştur: CHP ve Yeniden Refah Partisi. Yeniden Refah Partimizin 2018 yılı kasım ayında kurulduğu düşünülürse, çok kısa bir süre içerisinde üIkemizin üçüncü büyük partisi olarak yüzde 6.19 oy alması çok önemli bir başarıdır. Türkiye sathında birleștirme tutanağı tamamlanan illerde, Bir Büyükşehir( Şanlıurfa), bir il (Yozgat), 37 ilçe, 22 belde Yeniden Refahlı adaylar tarafından kazanılmıştır. Türkiye sathındaki değerlendirmelerimize gelince Türkiye seçmeni önemli bir değişim istemiştir.  AK Parti, önemli bir seçimi başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi birçok büyükşehir olmak üzere birçok il ve ilçede kaybetmiştir.” dedi.

‘BİRÇOK PARTİ SİLİNİYOR’


Cumhur ittifakının ana bileşeni MHP'nin oylarının farklı partilere yöneldiğini ifade eden Başkan adayı Aydal: “AK parti ile birlikteliği devam ettikçe parti kimliklerinin kaybolacağı endişesi taşıyan MHP düşünürleri haklı çıkmıştır. İYİ Parti, Deva, Saadet, Gelecek, HÜDAPAR, İșçi Partisi gibi TBMM'de milletvekilleri bulunan partilerin siyasi sahneden silinmekte oldukları görülmüştür. Seçime katılma oranının Türkiye çapında 78,11 olduğu ve halkımızın seçimlerden bıktığı ve umudunu kestiğini göstermektedir. Bu durum Kocaeli için de geçerli olmuş ve katlım 76,1 olarak gerçekleşmiştir. Bir bașka deyişle her dört vatandaşımızdan biri sandığa gitmemiştir. Partimizin Kocaeli seçimlerinde aldığı sonuca gelince; Partimizim Kocaeli için beklediği önemli yükseliş gösteremediği bir gerçektir.” diye konuştu.

‘YÜZDE 24’Ü İKNA EDEMEDİK’


Sözlerini sürdüren Aydal: “Yeniden Refah Partisi geçici sonuçlara göre Büyükşehir Belediye Bașkanlığında yüzde 7,59 oy, il Genel meclisinde yüzde 9 oy almıştır. Bu sonuç, Mayıs-2023 seçimlerinde alınan yüzde 5,74 oy oranına oranla yüzde 63.3'ük bir artışa tekabül etse de bu beklediğimiz bașarı oranı değildir. Bu sonucun alınmasında, seçime katlamayan yüzde 24 oranındaki seçmeni ikna edemeyişimizin etkisinin olduğunun da farkındayız. Seçime katılan seçmenlerin ise AK Partiyi mağlup etmek için CHP'de toplanma eğilimi gösterdiği gerçeği de bütün illerimizde olduğu gibi Kocaeli'de de görülmüştür. AK Parti üyelerinin, ittifakı reddetmemizden sonra partimiz hakkında oluşturduğu olumsuz söylemlerin de oy artışımızı etkilediği görülmüştür. Mevcut Belediye başkanının, özgür olmayan bazı mahalli basın üzerindeki baskısının da sonuçları bir ölçüde etkilediği ve adil bir yarışın olmadığı görülmüştür.” dedi.


‘EŞİT BİR YARIŞ OLMADI’


Seçimin Kocaeli'de eşit imkanlarda gerçekleşmediğini ifade eden Aydal: “Bütün bilboardların, yol kenarı ve benzeri bütün alanların çok önceden kapatıldığı, görselliği yüksek bütün önemli bina duvarlarının çok önceden kiralandığı görülmüștür. Birçok ilçemizde zor-bela bulduğumuz yerlerde astığımız büyük ölçekli görsellerin aynı gece indirildiği ve falçata ile parçalandığı görülmüştür. Her Kocaelili kardeşimizin açıkça bildiği erzak ve para dağıtımlarının, IBAN'lara para göndermenin de bir kısım muhtaç kardeşlerimizi etkilediğini de muhakkaktır. Bütün bu olumsuz șartlara ek olarak bazı teşkilat mensuplarımızın parti disiplininde uzaklaştığı, kendi çıkarlarını önceledikleri görülmüştür. Bu iç problemlerin sonuçlara önemli bir etkisi olmasa da gelecek seçimlerde önlem alacağımız konuları göstermesi açısından bize önemli veriler sunmuştur.” dedi.

‘ANAYASAYI DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞACAKLAR’


Kocaeli’den yeniden aday olma konusunu da değerlendiren Aydal: “Nisan ayının ortalarından itibaren Anayasa’nın maddelerinin değişmesini konuşacağız. Anayasa’da 45 gün içinde seçime gidilir ibaresi vardır. Ancak yeni Anayasa’da çok tehlikeli mecralara giden cümleler var. Bu değiştirilen maddeler, Türkiye hayrına değiştirilecek maddeler olmayacak. 82 Askeri Anayasasını değiştirmeyelim mi diyorlar? Zaten kalbura çevirdiniz, kendi geleceklerini garanti altına almaya çalışıyorlar. İnşallah meclis bunun aksi kararı verecektir. 1,5 yıl sonra da erken seçim konuşulmaya başlanacak. ” diye konuştu.

‘KOCAELİ BENİ KAYBETTİĞİNE ÜZÜLSÜN’


Kocaeli’den yeniden aday olma durumunu da değerlendiren Aydal: “Kocaeli beni kaybettiğine kendi üzülsün. Özgeçmişimi biliyorsunuz, buraya vereceğim çok şey vardı. Ne yapalım, tercih bu yönde yapıldı. Kocaeli’deki durumumu Genel Merkez belirler. İstanbul’dan da Kocaeli’den de korkum yok. Meydanları çok seviyorum, gelecek seçimlerde aynı enerjiyle karşınızda olacağım.” diyerek yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tahir Büyükakın’ı tebrik etti.


‘KİBİR ABİDELERİ’


Sandığa gitmeyen yüzde 24’ün yok sayılmaması gerektiğini belirten Aydal: “Bu yüzde 24, hükümeti ve belediyeyi istemiyoruz diyor. Ya bizim söylemlerimiz ulaşmadı. Eksiklerimiz olabilir ama Türkiye’nin geleceğinde kilit parti olduğumuzu bu seçimde gösterdik. Hiçbir seçimde yüzde 13’lük bir fark olmamıştır. AK Parti bunu kendine sormalıdır. Onların kibirli durumuna sormak lazım, en küçük ilçe başkanının kibir abidesi gibi dolaşmasına sormak lazım. Bu tür artışlar matematiksel olmaz, geometrik olur. İnşallah gelecek dönemin iktidar partilerinden olacağız. Geçmiş 5 yıla baktığımızda onlarda proje yapılmamış. Bunları yapabilmek için gidip para isteyemediyse zaten kabiliyetsizdir, gidip istedi hükümet veremedi demek ki para yok. Her durumda mağdur olacak şehir Kocaeli olacaktır.” dedi.

01 Nis 2024 - 18:20 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sizin Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sizin Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sizin Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sizin Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket 2024 31 Mart ta Yapılacak Yerel Seçimlerde Hangi Siyasi Parti nin Belediye Başkan Adayına Oy Vereceksiniz