"Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ücretleri iyileştirilmeli"

TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekci kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancısı ücretlerinin iyileştirilmesi gerektiğini belirterek “Ek gösterge 6 Bin 400 seviyesine yükseltilmelidir” dedi

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancısı ücretleriyle alakalı yazılı bir açıklama yaptı. Bu çalışanların ücretlerinin bir an önce iyileştirilmesi gerektiğini belirten Kürekci’nin açıklaması şöyle:

HAYATİ ÖNEME SAHİP
Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özel bir önemi bulunmaktadır. Hizmetlerin planlanması, projelendirilmesi, uygulanması ve denetlenmesinde görev ve sorumluluk alan meslektaşlarımız, ülkenin; sanayileşmesi, kalkınması ve gelişmesi açısından hayati öneme haiz meslekleri icra etmektedir. Meslektaşlarımız, insanların sınırsız talep ve isteklerine dünyanın sınırlı kaynaklarını bilim ve tekniği kullanarak yanıt üretmeye çalışmakta toplumsal iş bölümünde teknik bilginin üretilmesi, üretilen bilginin kamu çıkarları doğrultusunda kullanılması için emek harcamaktadır.

SATIN ALMA GÜCÜNDE KAYIP YAŞADILAR
Son 25 yılda kamuda çeşitli statülerde çalışan ve farklı ücretler alan mühendis, mimar ve şehir plancıları, ekonomik ve sosyal hakları açısından oldukça ciddi bir satın alma gücü kaybına uğramıştır. Çalışma yaşamı her geçen gün acımasızlaşmakta sömürü yoğunlaşmaktadır. Sadece son iki yılda asgari ücret yüzde 40 artarken kamu emekçilerinin maaşlarında yaşanan artış yüzde 29,85’te kalmıştır. Yine temel tüketim maddelerinin fiyatlarında yaşanan artış ise yüzde 70’i aşmıştır. 2021 yılı Kasım ayı verilerine göre 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 3.192 TL’ye, yoksulluk sınırı 10.396 TL’ye ulaşmıştır. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın aldıkları ücretlerin erimesinin yanı sıra emekliliklerine etki eden hakları da diğer kamu görevlilerine göre oldukça düşük kalmıştır.

6 BİN 400 OLMALI
Devlet Memurları Kanunu'nun 43. Maddesinde tanımlanan ek göstergeleri derecelere göre farklılık göstermektedir. Kanunun eki niteliğindeki (l) Sayılı Cetvelin II-Teknik Hizmetler sınıfı kapsamında bulunan söz konusu kamu görevlisi meslektaşlarımız ‘850-3600’ rakamları arasında ek gösterge almaktadır. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının aldıkları ek gösterge diğer meslek sınıflarına göre oldukça düşük kaldığı gibi emeklilik aylıklarını da etkilemesi nedeniyle maaşlarının düşük belirlenmesine neden olmaktadır. Kamu emekçilerinin maaşları açlık ve yoksulluk sınırları gözetilerek insanca yaşanacak bir düzeye yükseltilmelidir. Kamuda teknik hizmetler sınıfında yer alan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek göstergeleri ayrımsız, 6400 olacak şekilde yükseltilmelidir.

EK ÖDEME ORANLARI İYİLEŞMELİ
Meslektaşlarımızın aynı statüde yer aldığı diğer meslek sınıflarıyla aralarındaki eşitsizliklerin ve farklılıkların giderilmesi amacıyla kamuda çalışan ve teknik hizmetler sınıfına dahil mühendis, mimar ve şehir plancılarının (I) sayılı cetvelde yer alan ve emeklilik haklarına da etkisi olan ‘ek ödeme’ oranlarında da iyileştirme yapılmalıdır. Mühendis, mimar, şehir plancılarının yüzde 130 ile yüzde 150 olan ‘Ek Ödeme’ oranları, yüzde 180 ile yüzde 200 seviyesine yükseltilmelidir. Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında  ‘Özel hizmet tazminatları’ bölümünde belirlenen tavan oran yüzde 160’dan yüzde 215-yüzde 260’a yükseltilmeli ve bu oran emekli aylık ücretlerine yansıtılmalıdır. Emekli meslektaşlarımızın yaşam koşulları iyileştirilmeli, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa ek madde eklenerek maaşlara her ay ilave bir ödeme sağlanmalıdır. Emeğimize, mesleğimize, haklarımıza sahip çıkıyor, sorunlarımıza çözüm istiyoruz.

02 Ara 2021 - 14:34 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sizin Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sizin Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sizin Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sizin Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.