GÖRSEM Başkanı; Kentin yöneticilerine seslendi

GÖRSEM Şube Başkanı Dursun Karaman, engellilerin erişilebilirlik sorununa yönelik ‘Evrensel Tasarı Enstitüsü’ talebinde bulundu

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde basın açıklaması yapan GÖRSEM Başkanı Dursun Karaman, kentin yetkililerine seslendi. Engellilerin erişilebilirlik sorunlarına odaklanan bir araştırma ve eğitim kurumun acil olarak kurulmasını isteyen Başkan Karaman, “Kocaeli Valiliği’ni, Kocaeli Üniversitesi’ni ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni iş birliği halinde göreve çağırıyoruz” dedi. Karaman’ın açıklaması şöyle:

‘BİR ARPA BOYU YOL ALDIK’
Tüm engelli örgütleri, her fırsatta engellilerle ilgili sorunlara ve çözüm önerilerine ilişkin talepler dile getiriyor. Bunca yıldır yazılıp söylenenler arasında ne kadarı ses getirdi, devasa boyutlardaki sorunlarımızın ne kadarı çözüme kavuşturuldu diye bakarsanız, bir arpa boyu diye tanımlayabileceğimiz bir orandan söz edebiliriz ancak. Bu durumun bizce tek bir nedeni var. Engellilerin, günlük yaşamlarını sürdürürken karşılaştıkları sorunların çok büyük bir bölümü, insanların kullanımına sunulan hemen hemen tüm mal, hizmet, uygulama ve olanağın, normal denilen bir grup insan için tasarlanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

‘EVRENSEL BİR BAKIŞ AÇISI’
Böyle bir dünyada yaşayan ve normal olmayan insanların her biri (o arada engelliler de), günlük yaşamlarını sürdürürken doğal olarak az ya da çok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunlara erişilebilirlik sorunları diyoruz. Bu sorun ortadan kalktığında engellilerin birçok talebinin kendiliğinden ortadan kalkacağı açıktır. Erişilebilirlik sorunlarının en sağlıklı çözümü, insanlar için üretilen tüm mal, hizmet, uygulama ve olanağın; evrensel tasarım adı verilen bir bakış açısıyla üretilmesidir. Bu anlayışın geçerli olmasını sağlayıncaya dek uygulanabilecek bir başka çözüm de halen kullanımda olan tüm mal, hizmet ve olanakların erişilebilir duruma getirilmesidir.

‘ÇALIŞAMIYORUZ’
Ülkemizde son yıllarda bazı kurum ve kuruluşlar, ürettikleri mal, hizmet veya uygulamalarının erişilebilirliği konusunda çaba göstermekte ancak, bu konuda kimden nasıl danışmanlık veya destek isteyebilecekleri sorusuyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Erişilebilirlik sorunları nedeniyle engelliler, istedikleri bir işte çalışma olanağından da yoksun kalmaktadırlar. Örneğin, herhangi bir meslek eğitimini başarıyla alan bir engelli, başvurduğu iş yerinde çalışmasına uygun bir ortam oluşturulamaması nedeniyle işe girememek veya mesleğini yapamamak durumuyla karşı karşıya kalmaktadır.

‘TASARIM ENSTİTÜSÜ KURULMALI’
Ülkemizde engellilere yönelik erişilebilirlik sorunlarına odaklanan bir araştırma ve eğitim kurumuna büyük gereksinim var. Bu kurum; her türlü mal, hizmet, uygulama ve olanak için evrensel tasarım ölçütlerini, farklı engel türleri için uygulanması gereken erişilebilirlik ölçütlerini belirleyip duyurmalı, istendiğinde söz konusu ölçütlere uygunluk denetimleri yapabilmeli ve bu denetimleri yapabilecek uzmanlar yetiştirmelidir. Araştırma ve eğitim görevlerini birlikte sürdürebilmesi için söz konusu kurumun enstitü olarak yapılandırılmasını öneriyoruz. Böyle bir kurumun en kısa sürede oluşturulması için Kocaeli Valiliği’ni, Kocaeli Üniversitesi’ni ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni iş birliği halinde göreve çağırıyoruz.

‘YÜRÜYÜŞ YOLU ERİŞİLEBİLİR OLMADI’
Öte yandan yapımı devam eden İzmit Yürüyüş Yolu’nun erişilebilirlik konusunda yetersiz olduğunu belirten Başkan Karaman, “Yapılan yürüyüş yolu görme engelliler ve ortopedik engelliler uygun değil. Kılavuz yollar ve yönlendirmelerde sıkıntılar var. Görme engelliler her an kazalarla karşı karşıya kalacak. Bunların yapılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Yürüyüş Yolu henüz tamamlanmadan bu sıkıntıların çözülmesini istiyoruz. Konunun takipçisi olacağız. Erişilebilir komisyonu olarak Yürüyüş Yolu’ndaki eksiklikleri tespit ettik. Kaldırım ve yol arasında 30 santimetre olması lazım ancak bitişik yapılmış. Kaldırımdan indiğimizde araçlarla hemen karşı karşıya kalıyoruz. Rampalar uygun yapılmamış, biz görmesek de duymasak da bu bizim sorunumuz değil onların bizi görmemesi büyük bir sorun” dedi.

Evrensel tasarım enstitüsü

Evrensel tasarım enstitüsünün görev kapsamı şu şekilde olabilir:

1.Evrensel tasarım politikaları oluşturmak.

2.Evrensel tasarım ölçütlerini belirleyip duyurmak.

3.Evrensel tasarım yasa önerisi hazırlayıp yasama organına sunmak.

4.Evrensel tasarım ve erişilebilirlik kavramlarını topluma benimsetmek için çeşitli kamuoyu oluşturma ve farkındalık etkinlikleri düzenlemek.

5.Kullanıma sunulan ve sunulmuş olan her türlü mal, hizmet, uygulama ve olanak için erişilebilirlik ölçütlerini belirlemek, bu ölçütlerin söz konusu alanlarda uygulanmasına yönelik girişimlerde bulunmak.

6.Evrensel tasarım ve erişilebilirlik konusunda ücretli ve ücretsiz danışmanlık ve destek hizmetleri vermek.

7.Evrensel tasarım ve erişilebilirlik danışmanları ve destek uzmanları yetiştirmek.

8.Engellilerin, çeşitli konularda yaşadıkları erişilebilirlik sorunlarına yönelik, engelliler tarafından uygulanabilecek çözümleri belirleyip bu konularda eğitim program ve içerikleri hazırlamak.

9.Engelliler için meslekî eğitim programları hazırlayıp yürütmek.

03 Ara 2021 - 17:41 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sizin Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sizin Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sizin Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sizin Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.