DİSK: Emekliler yaşam mücadelesi veriyor

DİSK Emekli-Sen, enflasyon karşısında eriyen maaşlarıyla artık geçinemediklerini belirterek deyişle emekliler açlık sınırının altında, en alt ücret seviyesinden de aşağıda maaşlarla yaşam mücadelesi veriyor” dedi

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) art arda gelen zamlara tepki gösterdi. İzmit Uğur Mumcu Parkı’nda konuyla ilgili açıklama yapan Emekli-Sen’e Doğu DİSK Emekli Sen Marmara Bölge Temsilcisi Erdinç Aslan, Marmara Temsilcisi Suca Omurca, CHP İl Başkan Vekili Metin Düzgün, İzmit Belediye Başkan Yardımcıları Dilek Yalçın ve Ünal Özmural, DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Memleket partisi İl Başkanı Nejat Bayhan, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, KESK Dönem Sözcüsü Ethem Kartal, Türkiye İşçi Partisi Kocaeli İl Temsilcisi Uğur Baban ve emekliler destek verdi. Sendikalılar basın açıklamasında “Bilal’e gemi emekliye kuş yemi, sadaka değil hakkımızı istiyoruz” sloganları attı.

‘BÜTÜN SÖZLEŞMELERİ ÇİĞNEDİLER’
Açıklamayı okuyan DİSK Emekli Sen Marmara Bölge Temsilcisi Erdinç Aslan, “Türkiye emeklilerinin sesi, on yıllardır emekli haklarının tanınması mücadelesinde bayrağı omuzlamış DİSK Emekliler Sendikasıyız. Kurulduğu günden bu yana hakkında defalarca kapatılma kararı alınan ve fakat daha büyük bir örgütlülük ve kararlılıkla tekrar yola çıkan sendikamızın kapatılma kararı geçtiğimiz ay bir kez daha temyiz yolu açık olarak onandı. Bugün üç asır öncesine geri dönüşün provası niteliğindeki bu kararı verenler; Avrupa Sosyal Şartı'nı, Avrupa Konseyi Sosyal Haklar Avrupa Komitesi ve İLO Sendika Özgürlüğü Komitesi'nin kararlarını, Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı'nı, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni çiğnediler. Yetmedi; uluslararası sözleşmelerin hükümleri ile kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi durumunda uluslararası sözleşme hükümlerinin uygulanacağını hükme bağlayan Anayasamızın 90. maddesini de çiğnediler” dedi.

‘3,5 MİLYON ASGARİ ÜCRETE ERİŞEMİYOR’
Sözlerini sürdüren Aslan, “Onlar sendikamızın kapatılmasıyla uğraşırken veriler; ülkemizde işçi, emekçi, emeklilerin ekonomik ve sosyal koşullarının her geçen gün kötüye gittiğini gözler önüne seriyor. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri içinde asgari ücretle çalışanların oranının en yüksek olduğu ülke konumundayken 3,5 Milyon işçi asgari ücrete dahi erişemiyor. Ortalama ücretler asgari ücretten daha az artıyor ve giderek daha fazla işçi asgari ücrete yakın düzeylerde ücretlerle çalışmak zorunda kalıyor. Türkiye'de asgari ücret, ortalama ücrete dönüşüyor. Diğer bir deyişle bugün Türkiye'de kişi başına gelir en alt ücret seviyesine iniyor. Nüfusun 13,5 Milyonunu oluşturan emekliler ve hak sahipleri, işçilerden sonra ülkenin en büyük toplumsal grubu konumunda. Diğer bir deyişle ülkede yaklaşık her 7 kişiden birisi emekli veya hak sahibi” diye konuştu.

‘EN ALT ÜCRETLE YAŞAM MÜCADELESİ’
Emekli aylıklarının 19 yıl boyunca kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla artışının altında kaldığını ifade eden Aslan, “Diğer bir deyişle emekliler her yıl biraz daha yoksullaşıyor. Özellikle 2008'de reform adı altında yapılan düzenlemelerle emekli aylık bağlama oranları düşürülmüş ve emekliye milli gelir artışından verilen pay ortadan kaldırılmıştır. EmekIi aylıkları alt sınırı kaldırılmış ve emekli aylık artışlarının enflasyona endekslenmesi sonucu emeklilerin eline geçen aylıklar giderek erimeye başlamıştır. Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 3 Bin 93, yoksulluk sınırı 10 Bin 76 lira iken hem asgari ücret ve hem de ortalama emekli aylıkları yoksulluk sınırını bir kenara bırakın; açlık sınırının altında kalmış durumda. Diğer bir deyişle emekliler açlık sınırının altında, en alt ücret seviyesinden de aşağıda maaşlarla yaşam mücadelesi veriyor” dedi.

‘ENFLASYONA KARŞI ÜCRETLER ERİYOR’
Aslan son olarak “Memura, işçiye, emekliye müjde manşetleriyle çıkan haberler, TÜİK'in dört işleme takla attırarak açıkladığı ‘resmi enflasyon’ rakamları şöyle dursun, asgari ücretlinin geçen seneki kadar sebze alabilmesi için ücretinin 3.150 lira, salatalık alabilmesi için ücretinin 5.314 lira olması gerektiği gerçek enflasyonu ve gerçek enflasyon karşısında eriyen ücretleri gözler önüne seriyor. 6 Milyona yakın SSK emeklisinin aylık ücreti 2.206 lira, 3 Milyona yakın BAĞ-KUR emeklisinin ortalama aylık ücreti 1.684 lira ve 3 Milyona yakın memur emeklisinin ortalama aylıkları 2.735 lira. Bugün ülkemizde 6 Milyon emekli ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramakta. Bugün Türkiye'de emeklilerin yüzde 70'i asgari ücretin dahi altında maaş alıyor. Diğer bir deyişle işçi, BAĞ-KUR ya da memur emeklisi fark etmeksizin emeklinin aldığı maaş zammı; bırakalım refah düzeyinin artmasını, bir günlük market alışverişini dahi karşılayamıyor’’ dedi.

04 Ara 2021 - 09:47 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sizin Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sizin Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sizin Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sizin Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.