Sanat Akademisi açıldı

İzmit Belediyesi’nin son projesi olan İzmit Sanat Akademi CHP Genel Sekreteri İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin katılımı ile açıldı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Programda konuşan Böke, “Burada geleceğimiz için umut olacak gençler yetişecek” dedi

Son dönemlerde hayata geçirdiği sosyal projelerle adından söz ettiren İzmit Belediyesi, kente değer katacak olan bir diğer projesinin açılışını gerçekleştirdi. Mehmet Ali Paşa Mahallesi, Yalınkaya Sokak, No 7/101 adresindeki İzmit Sanat Akademi CHP Genel Sekreteri İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin katılımı ile açıldı.

YOĞUN İLGİ

Açılışa Böke’nin CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Gelecek Partisi İl Başkanı Serap Çakır, İYİ Parti İl Başkanvekili Ayşegül Babacan, BBP İl Başkan Yardımcısı Davut Eşe, HDP İl Eş Başkanı Mehmet Selim Akboğa, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, belediye birim müdürleri, CHP eski İl Başkanı Cengiz Sarıbay, TMMOB İKK İl Sekreteri Murat Kürekci, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Kocaeli Bölge Tiyatrosu Kurucusu Burhan Akçin, Keman Virtüözü Cihat Aşkın, KYÖD Başkanı Didem Oral Turan, siyasi parti temsilcileri, sendika temsilcileri, çok sayıda vatandaş ile partili katıldı.

“GENÇLER ÖĞRENMEYE AÇLAR”

Programda ilk olarak konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; “İzmit’in çağdaş kültürünün dolu dolu yaşandığı bir kent olması için bı şiarla çalışıyoruz. Bu kentin sanat sveerlei ve gençleri bol. Gençlerimiz yeni şeyler öğrenmeye açlar. Sanat Akademimiz’de bu potansiyelin aktif etkin kullanarak gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz. Gençlerin kendi kültürünü ortaya çıkaracak bir anlayış sergileyeceğiz. Tarihin aynasında zamana meydan okuyan anadolunun tüm renklerini geçmişten gelecek izleri geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kentimizde sanatın eğitim formuna dönüşmesi için büyük emek harcıyoruz. Biz bu bağlamda sanatı güçlü bir akademi olarak ele aldık. Sanata dair tüm çalışmalarımızı İzmit Sanat Akademimiz de filizlendireceğiz.

“GÜÇLÜ BİREYLER OLMAK İSTİYORLAR”

500 öğrencimizin dans eğitimleri devam edecek. Bu sayı sanata hevesi olan gencimiz bu akademiye girmek istiyor. Burada eğitim almak istiyor. Güçlü bireyler olmak istiyorlar. Bununla beraber ulusal çapta tanınan keman virtöözü Cihat Aşkın sanat akademimize yeni bir soluk getirdi. Sevgili hocam buyrun buraya gelin. İzmit’in sanat damarlarını açmak istiyoruz. Lütfen buraya gelin birlikte çalışalım dedik. O da dedi ki, “İzmit’e dair yapılacak çok şey var” dedi. Bu projede başından beri bize destekleriniz esirgemedi. Kendisi fahri İzmitli sayılır. Çok sık gelip gidiyor. İzmit’e vereceği emekler kentimize çok şey kazandıracak. Destekleri çok kıymetli.

“TOPLAM BİN ÖĞRENCİMİZ VAR”

Müzik bölümünde yetenek taraması başlattık. İzmit’in tüm mahallelerinde gençlerimizi keşfetme imkanı bulduk. Bu öğrenciler Cihat hocamız ile birlikte daha iyi yerlere gelecekler. 250’ye yakın gencimiz sanat akademisinde bir çok çeşitte eğitim alıyor. Tiyatro konusunda İzmit’in değerli hocası Burhan Akçin’e çok teşekkür ediyoruz. Her zaman yanımızda oldu. Burada da bizim için dayanışma gösterdi. Ona da çok teşekkür ediyorum. Toplamda bin öğrencimiz ile 2021-2022 eğitim öğretim dönemini başlatmış bulunuyoruz. Öğrencilerimiz İzmit’e sanat dolu günler yaşatacak. Biz inannıyoruz ki, burada eğitim gören gençler şehrimizin değeri olacaklar. Sevgi sanat demektir.

“ PROJE GENÇLERE YATIRIM YAPMAKTIR”

Burada İzmit ve Kocaeli’nin mayasını sizlerle paylaşıyoruz. Geleceğe güzel bir İzmit biriktiriyoruz. Biz burada bir bina açmıyoruz. Proje demek koca koca binalar yapmak değil. Bir sürü kamu kaynağının heba olması demek değildir proje. Proje gençlere yatırım yapmaktır. Eğitim alanında en önemli proje doğru bir şeye yatırım yapmaktır.

“BU BİNA ATILDI”

Biz ne ortaya koysak, malum her projemize üflemeye çalışan çok sesli koro ve buınların yazıcıları var. Biz göreve geldiğimizde bu bina atıldı. Bu kaynak sizin paranız ile yapıldı. Önce kamu kaynağını doğru kullanıp, atıl alanları iyi değerlendireceğiz. Önce israf etmeyeceğiz. Bu Mehmet Ali Paşa benim mahallem. Özellikle bu bölge burayı hakediyor Buralarda yapılan binalar çok değerli. Çok tadilat gerçekleştirdik. Güzel bir sanat akademisine dönüştürdük. Atıl bir yeri bin öğrencinin eğitim alacağı bir alana dönüştürdük. En çok gurur duyduğumuz projelerden bir tanesi” dedi.

“AKADEMİ HAYATA YENİDEN UMUT KATACAK”

Hürriyet’in ardından konuşan CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “Bir karanlığın içerisinde hepimizin bir umudu bütütme isteği var. Binalar içinde sanatla hayat bulur. Bugün açılışını yapıyor olduğumuz şey bir sanat alanı. Burası hayata yeniden umut katacak bir alan. Emeği geçmiş olan herkese teşekkür ediyorum. Biz el ele verdiğimiz zaman bu renkler hareket bulacak. Bu akademiyi var eden akademiyi bilgisi ile büyütecek olan, canlı tutmak isteyen gençlere de şimdiden teşekkür ediyorum. Umuda ve hayatın yeniden renk kazanmasına çok vurgu yaptım. Maalesef karanlık bir dönemden geçiyoruz.

“ESNAFTAN KARANLIĞI DİNLEDİK”

Bugün Kocaeli’de esnafla birlikte birlikteydik. Bir karanlığı dinledik. Bu karanlığı şu sözlerle durduk. Biz rafa gelen ürünü barkodu ile koyamıyoruz. Fiyatlar her gün değişiyor dediler. Bu zamlar altında ezilen esnaf ağır sorumluluğun altında eziliyor. Son birkaç ay içerisinde elektriğe 3, doğalgaza 8 kere zam geldi. İlk 5 ayda 1,5 milyon abonenin elktriği kesildi. Biz umut ışığı ve hayata tutunacak renkler alıyoruz. Bugün bunu sanatla yapacağız. İleride bir düzen değişikliğini hep birlikte yapacağız. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burada geleceğimiz için umut olacak gençler yetişecek ve biz onları alkışlayacağız” dedi.

TOPLAMDA 480 ÖĞRENCİ VAR

İzmit Sanat Akademisi, farklı branşlar ve eğitmen kadrosu ile modern dans, klasik bale, street jazz ve halk dansları türlerinde dans eğitimlerine devam ediyor. Kursiyerler üç kategoride eğitim alıyor. Bunlar; Minik Yıldızlar, Genç ve Hobi Grupları. Sanat Akademisi’nin 300 halk dansları, 60 modern dans, 60 bale, 60 street jazz olmak üzere toplamda 480 öğrencisi bulunuyor.

BİR HAFTA SÜREN YETENEK TARAMASI

Bununla beraber ulusal çapta tanınan keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın koordinatörlüğünde Sanat Akademisi’ne yeni bir soluk getirildi. İzmit Sanat Akademisi müzik bölümü yetenek taramasını başlatarak, İzmit’in tüm mahallelerinde müzik potansiyeli olan yetenekli gençleri keşfetti. İzmit ve farklı ilçelerden 8-18 yaş arası 250 kişinin katılımı ile bir hafta süren yetenek taraması, 7 Haziran günü başarılı bulunan adayları ilan etti.

4 ANA BRANŞTA EĞİTİM

Sanat Akademisi Müzik Bölümü’nü kazanan 91 öğrenci, 4 ana branş üzerinden eğitim görmeye başlayacak. Müzik Teorisi ( solfej, kulak, müzikal terimler ), Performans, Müzik Kültürü ve Tarihi, Koro-Orkestra branşlarında dersler verilecek. Müzik Bölümü 2-3 Ekim 2021 tarihinde eğitim hayatına başladı. Ocak ayına kadar koro ve solfej derslerine katılacak olan öğrenciler, ocak ayında ana branş olan enstrüman derslerine dahil edilecek.

YETKİN İNSANLAR YETİŞTİRİLECEK

Görsel Sanatlar üzerinde de eğitim veren Sanat Akademisi, 30 kursiyeri ile çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce kursiyeri olan Drama ve Tiyatro Bölümü, sanat eğitimine dair altyapı çalışmaları ile kendini revize ediyor. Disiplinler arası eğitim anlayışını merkeze alan, İzmit’in sanat dinamiklerini bilen eğitmen kadrosu sayesinde Sanat Akademisi Drama-Tiyatro Bölümü yeniden canlanacak. Rol, tiyatro tarihi, dans, hareket, sahneleme, oyun incelemesi dersler akademi düzeyinde verilecek ve eğitimler sonunda Drama-Tiyatro alanında yetkin insanların yetiştirilmesi hedefleniyor.

TİYATRO EĞİTİMİ

Aldıkları eğitimi kursiyerlere sene sonu gösteriler sayesinde sahne deneyimini uygulamalı olarak pekiştirme fırsatı sunan Sanat Akademisi, sanata ve sanatçıya dair gelecek nesillere ışık tutacak. Lise ve 18 yaş üstü yaş gruplarına açılan Tiyatro Bölümü’ne 230 kursiyer başvurdu. 4-8 Ekim arası ( hafta içi her akşam olmak üzere ) eğitimlerine başlayan Tiyatro Bölümü, toplamda 10 adet gruba ayrıldı. Dersler 17.30-21.45 saatleri hafta içi her akşam devam ediyor.

#

21 Eki 2021 - 19:10 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sizin Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sizin Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sizin Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sizin Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.