Topuz, Canbaz üzerinden muhalefete yüklendi

MHP Körfez Belediye meclis üyesi Ahmet Topuz, tartışmaları devam eden Katı Atık Tesisleri hakkında açıklama yaptı

Açıklamasında tesislerin gerekli koşullar yerine getirilerek yapılmasını savunurken, Fevzi Canbaz'ın meclisteki konuşması üzerinden de muhalefete yüklendi. Topuz açıklamasında;

''Değerli basın mensubu arkadaşlar

Bizler siyasi partiler olarak yerelde ve genelde milletimizin ve memleketimizin sorunlarına çözüm üreten, yanlış yapılan işler olduğunda düzeltmek adına iktidarı ya da yöneticileri uyaran, doğrunun da kim tarafından yapılırsa yapılsın sonuna kadar arkasında ve savunucusu olarak kendisini konumlandıran toplumun en büyük ve en etkili sivil toplum kuruluşlarıyız. “Cumhur ittifakı”nın üyesi olan Milliyetçi Hareket Partisi olarak da bu manada eylem ve söylemlerimizi de anayasal çerçevede makul ve mantıklı, olması gereken yerde ve olması gereken düzeyde yaparız ve diğer siyasi partilerin de bu şekilde yapmalarını arzu ederiz.

Maalesef yerelde siyaset yapan “millet ittifakı” üyesi bazı partilerin temsilcilerinin Körfez Belediyemizin son meclisinde dile getirdiklerini hayretler içerisinde dinledik ve şahit olduk.

Neydi konu diye sorduğunuzu duyar gibiyim ve duyduğunuzda eminim ki sizlerde hayret edeceksiniz.

Son belediye meclisinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Hereke’de yapmayı planladığı çöp depolama alanı ile ilgili konu gündeme gelmişti. Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz tesisin yeri ile ilgili etraflıca değerlendirilip ona göre hareket edilmesi taraftarıyız. Çünkü bu tarz tesisler bugünden yarına değiştirilebilecek projeler değildir. Konu etraflıca incelenip en doğru kararı vermek gerekir ki bunu birkaç başlık altında toplamak gerekirse partimizin konuya bakış açısı şöyledir.

1-Mümkünse ilgili tesis Körfez sınırlarında olmasın.

2-Mümkün değilse ilgili tesisin yeri tam olarak incelensin ve en doğru yer seçilsin.

3-İlgili tesis için “çed raporu” süreçleri eksiksiz uygulansın.

4-İlgili tesisin fiziki ve teknik alt yapısı eksiksiz yapılsın.

MHP olarak bizim ve mensubu olduğumuz Cumhur İttifakının konuya bakış açısı böyle iken ve belediye başkanımız Sayın Şener Söğüt beyefendi konuyu meclise bu çerçevede izah ederken söz isteyen İyi parti’nin temsilcisi Sayın Fevzi Cambaz’ın sözlü önergesi hepimizi hayrete düşürmüştür. Büyükşehir meclisinde de önereceğim dediği önergesi şöyle idi.

SEVİNDİK’Lİ BÖLGESİNDE BULUNAN TUĞLA FABRİKASININ TOPRAK ALDIĞI İÇİN ÇUKUR KALAN SEVİNDİKLİ, SİPAHİLER, KARAYAKUPLU VE HİMMETLİ BÖLGESİNDEKİ TARIM ARAZİLERİNİN, BİLHASSA SİPAHİLER GÖLETİNİN ETRAFINDAKİ ÇUKURLAR, ÇÖP TESİSİ KURULACAĞINA BU ATIKLAR BU ÇUKURLARA DÖKÜLEREK DOLDURULMASININ DAHA UYGUN OLACAĞI VE ŞENER BAŞKANIN DA KENDİSİNE BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE DESTEK VERMESİNİ BÖYLECE BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDEN DE BU ÖNERGESİNİN KOLAYCA GEÇEREK KABUL EDİLECEĞİNİ BEYAN ETMİŞTİR.

Eğer yapılacak olan tesis “Hereke’ye yapılmamalı” deseydi bunu anlayabilirdik yada “Körfez’e yapılmamalı” deseydi bunu da anlaya bilirdik. Fakat tesisin Körfez’in hem nüfus yerleşimi hemde tarımsal yapısının en yoğun şekilde olan köylerine istemesi bizleri ve tüm meclis üyelerini şaşkına çevirmiştir. Kendileri hem o köylerden hem de o bölgede emlakçılık faaliyeti yaptığı için herkesten daha iyi bilir ki bahse konu araziler 1.sınıf tarım arazisidir ve hali hazırda ekilip biçilen bir alandır. Zatı alileri güya bahse konu edilen bölgenin muzaffer savunucusu olduğunu iddia ettiği halde herhangi bir çalışma, çed raporu yada teknik analiz ve değerlendirme yapılmadan niçin ve ne karşılığında böyle bir önerge sunmuştur bunu kamu oyununun takdirine bırakıyoruz.

Karşı karşıya kaldığımız bu durum Partimizin temsil ettiği topluma karşı sorumluluk anlayışı gereğince bize bir kez daha şunu öğretmiştir ki toplum önünde ve toplum adına fikir beyan edenler “laf ola beri gele” konuşmamalıdır. Aksi takdirde yaşadığımız örnekte de gördüğümüz gibi kaş yapalım derken göz çıkarmaları pek muhtemeldir. Kendilerine bu manada daha duyarlı ve daha dikkatli siyaset yapmaları noktasında tavsiyede bulunuyoruz.

KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA ARZ EDERİZ.''göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sizin Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sizin Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sizin Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sizin Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.