SPORİUM dan Kamuoyuna Açıklama

SPORİUM dan Kamuoyunu bilgilendirme mesaji

KAMUOYUNA DUYURU

Özel BRB Eğitim Sağlık Turizm İnş. Ltd. Şti. bünyesinde faaliyet gösteren SPORİUM ünvanlı ticari işletmemiz 2005 ila 2016 yılları arasında Kocaeli İli’ne hizmet etmiş ve İlimizin en önemli ticari markalarından biri olmuştur.

15/07/2016 tarihinde Devletimiz aleyhine gerçekleştirilen darbe teşebbüsü, Devlet kurumlarıyla birlikte Milletimiz tarafından önlenmiş ve savuşturulmuştur. Bu süreçte şirketimizin hissedarlarından Bülent KARAGÖZ hakkında da soruşturma yürütülmüş ve Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 30/05/2019 tarih E:2018/557, K:2019/279 sayılı kararı ile kesin olarak BERAAT etmiştir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, masumiyet karinesi ve cezaların şahsiliği ilkesi gibi hukukun evrensel ilkelerini hiçe sayarak ve OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelere dayanarak Şirketimiz ve Belediye arasındaki sözleşmeyi tek taraflı olarak 04/08/2016 tarih ve 125463-1 sayılı idari işlem ile iptal etmiş ve işletme hakkımızı bedelsiz olarak Kocaeli Defterdarlığı’na devretmiştir.

Haklılığımıza olan inancımız ve hukuka olan güvenimiz ile birlikte sözleşmenin iptaline ilişkin işleme karşı Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’nde açmış olduğumuz davada; 31/05/2021 tarih ve E:2021/297, K:2021/778 sayılı karar sonucunda, sözleşmenin resen iptal edilmesine ilişkin işlemin sebep unsuru ortadan kalktığı anlaşıldığından, dava konusu işlemin iptaline ve tesisin yönetimi ile birlikte işletme hakkının tekrar Sporium’a iadesine karar verilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olup, Anayasanın 138/4 ve 2577 sayılı Kanun’un 28. Maddesi hükümleri uyarınca mahkeme kararlarının, yürütme tarafından 30 gün içerisinde gecikmeksizin uygulanması emredilmiştir.

Kocaeli 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararların tebliğinden ancak 9 ay sonra, tesisin içinde kiracı olarak bulunan Kocaelispor Kulübü Derneği ile Kocaeli İl Defterdarlığı ve Kocaeli Milli Emlak Daire Başkanlığı arasında yapılan kira sözleşmesi 25/11/2021 tarihinde feshedilmiş ve tesis 11/02/2022 tarihinde yer teslim tutanağı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edilmiştir.

Yargı kararları gereği tesisin işletme hakkı hukuken şirketimize geçmiştir. Bu sebeple 6 yıllık mağduriyete son veren mahkeme kararları uyarınca, gerek Kocaeli Valiliği gerekse Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı nezdinde görüşmeler yapılmıştır. Ancak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yazılı dilekçelerimize cevap verilmediği gibi yargı kararlarının uygulanmayacağı da tarafımıza bildirilmiştir.

Şirketimiz tarafından işletilmekte iken 6 yıl önce haksız ve hukuka aykırı olarak elimizden alınan SPORİUM’u, anayasal ve yasal emredici hükümlere ve mahkeme karalarına rağmen tarafımıza teslim etmeyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulaması; hukuk güvenliğine, hukukun üstünlüğüne ve hukuk devletinin asgari gereklerine aykırı olduğu gibi, aynı zamanda cezai anlamda da yasalar gereği suç teşkil etmektedir.

Şirketimizin, adalete olan güven duygusunda hiçbir sarsılma yaşamadan yapılan haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı hukuki mücadeleye dün olduğu gibi bugünde devam edeceğini, çok kıymetli SPORİUM üyelerimiz ile aile ortamında tekrar bir araya gelebilmek için elinden gelen tüm çabayı göstereceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

SPORİUM

09 Nis 2022 - 12:56 Kocaeli- Sporgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sizin Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sizin Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sizin Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sizin Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.