MEHMETİM MASA ÜSTÜ REKLAM
PAŞA YAŞAM MERKEZİ

Güncel

İzmit Belediyesi’nden İsmail Özkol açıklaması

İzmit Belediyesi, İsmail Özkol’un Cumhurbaşkanı'nı övdüğü için değil, kurum hakkında rencide edici paylaşımlarda bulunduğu için iş akdinin feshedildiğini duyurdu

17 Eylül 2021 Saat: 14:24
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 45 kez okunmuştur

İzmit Belediyesi’nden İsmail Özkol açıklaması
İzmit Belediyesi’nden İsmail Özkol açıklaması

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy’un İzmit Belediyesi Ulaşım Müdürlüğünde 11 yıldır araç sevk amiri olarak çalışan İsmail Özkal çalışan İsmail Özkol’un uğradığı iftira sonucu Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne sürüldüğü ve akabinde işten atıldığı yönünde basına açıklama yollamasının ardından İzmit Belediyesi de bir açıklama yolladı. Belediyeden yapılan açıklamada konuyla ilgili şu görüşlere yer verildi: “İzmit Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü eski çalışanlarından İsmail Özkol’un iş akdinin feshedilmesiyle ilgili olarak bugün bazı haber sitelerinde ‘Sosyal medyada cumhurbaşkanını övdü, işten kovuldu’ başlığıyla yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

‘KURUMU RENCİDE EDİCİ SÖYLEM’

Söz konusu çalışan İsmail Özkol’un sosyal medya hesaplarından defalarca çalıştığı kurumu rencide edici ve hem kuruma hem de çalışanlara karşı tehditkar söylemlerde bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine müfettiş soruşturması ve disiplin kurulunda savunması alınan İsmail Özkol önce hesaplarının çalındığını, bu konuda herhangi bir girişimde bulunmadığını söylemiş sonra da paylaşımlarında sorun olmadığını belirterek davranışlarının arkasında durmuştur.

‘İŞTEN ATILACAKKEN AFFEDİLDİ’

Daha önce disiplin cezaları da bulunan eski çalışan, uzun süreli raporlar almış, 2021 yılında neredeyse 6 ay boyunca her ay rapor alarak kamu hizmeti görevinde verimli çalışmamıştır. Yine geçtiğimiz yıl kurum içi görev değişikliği sonrası eski görev biriminde bulunan bilgisayardaki kuruma ait verileri silen Özkol, müfettiş kararıyla disipline sevk edilmiş, işten çıkarılma cezası verilebilecekken affedilerek kendisine ihtar verilmiştir. Her bireyin eleştiri hakkı bulunmaktadır. Ancak hakaret, çalıştığı kurumu rencide etmek ve tehdit daha önemlisi çalışanları tehdit etmek bir eleştiri değildir.

‘SAVUNMASI YETERSİZ BULUNDU’

‘Zamanı gelince görüşürüz’, ‘2,5 sene var’, ‘Murat Abi, rabbimin izniyle inşallah 2,5 sene var’, ‘…fazla kalmadı, rabbim sağlık versin 2,5 sene var’, ‘…kaldı 3 sene’,  ‘Günler geçiyor fazla kalmadı, rabbim sağlık versin yeter ki’ gibi paylaşımlarda bulunan İsmail Özkol’un hizmeti iyileştirme gibi bir amacının olmadığı çok açıktır. Çok açık bir dille yerel seçimleri kastederek tehditte bulunan İsmail Özkol’un bu hareketi kamu görevine sadakat ve özen yükümlülüğüyle bağdaşmamaktadır. Diğer paylaşımlarında da eleştiri sınırını aşan ve birçoğunda tehdit ve hakaretlerde bulunan İsmail Özkol’un savunması da disiplin kurulunda yetersiz bulunmuştur.

‘HAKLI NEDENLERLE FESHEDİLDİ’

Bu nedenle disiplin kurulu tarafından işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunmasını içeren 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II e bendi ile toplu iş sözleşmesi disiplin ceza cetvelinin 24. Maddesi gereği iş akdi haklı nedenlerle feshedilmiştir. Konunun bazı medya organlarında sunulduğu içerikle hiçbir ilgisi bulunmadığını, halkımızın bu tür ifadelere itibar etmemesini kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑