HABER İÇİ

Güncel

Kent Konseyi ziyaretlerine devam ediyor

İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ile yürütme kurulu üyeleri Tülin Keçeci Güngör ve Hüseyin Çelik, Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kahraman Bulut ve yönetimini ziyaret etti.

19 Kasım 2020 Saat: 19:37
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 628 kez okunmuştur

Kent Konseyi ziyaretlerine devam ediyor
Kent Konseyi ziyaretlerine devam ediyor

İzmit Kent Konseyi Yönetimi ziyaret programı kapsamında ilimizde faaliyet gösteren meslek odalarını ziyaret etmeye devam ediyor. İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ile yürütme kurulu üyeleri Tülin Keçeci Güngör ve Hüseyin Çelik, Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kahraman Bulut ve yönetimini ziyaret etti.

HASARLI BİNALARDAN ENDİŞE DUYUYORUZ

Ziyarette konuşan İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, "İzmit Kent Konseyinin kurumsal üyesi olan Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odasını, pandemi dolayısı ile geç de olsa ziyaret etmekten mutluluk duyuyoruz. 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de meydana gelen ve can kayıpları ile sonuçlanan depremin hemen ardından İzmir'e gittiğinizi biliyoruz. Hem orada yaşadığınız tecrübeleri ve hem de olası İstanbul depreminin, ilimizde oluşturacağı tahribatı önlemek için neler yapılması gerektiğini konuşmaya geldik. 1999 depremini yaşayan bir kentteyiz ve yapı stokumuzun büyük bir bölümünü yaşlı yapılar oluşturuyor. Depreminin üzerinden 20 sene geçmesine rağmen, içinde yaşamın sürdüğü ağır hasarlı binalar ile deprem riski taşıyan yapılar ve orta hasarlı birçok kamu binası ve mesken olduğunu biliyoruz. Gelecekte yaşanacak olan İstanbul depreminde, çoğunun yıkılabileceğinden ve çok sayıda can kaybının olacağından büyük endişe duyuyoruz. Bu anlamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilimizdeki yetkilileri başta olmak üzere, yerel yönetimlerimiz, akademik meslek odalarımız ve kent konseylerimiz ile bir araya gelerek, yapılması gerekenlerinin ivedilikle planlanmasını ve uygulamaya koyulmasını kamuoyuna öneriyoruz" dedi.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kahraman Bulut ise "Bu ziyaretiniz bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir. Deprem ile en yakından ilgili meslek grubuyuz. İnşaat mühendisleri olarak bu konudaki sorumluluklarımızın farkındayız. Yapı işleri genel teknik şartnamelere tamamen uygun projelendirme, yapı imalatı ve güçlendirme yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, deprem sonrası tarafımıza yapmış olduğu çağrı üzerine, oluşturduğumuz ekip ile İzmir'e gittik. Hasar tespit çalışmalarına katıldık. Çöken tüm binaların yaşlı yapılar olduğunu ve daha önce de, yerel yönetimler tarafından yıkılması gerektiği konusunda tavsiye niteliğinde raporlar verilen yapılar olduğunu öğrendik. Kocaeli'nde de, 1999 depremine bir şekilde direnmiş, ancak büyük tahribat almış, ağır hasarlı, deprem riski yüksek binalar ile halen onarılmamış orta hasarlı birçok kamu binası ve mesken bulunuyor. Bu yapı stokunun tekrar gözden geçirilmesi, yıkılması gerekenlerin acilen yıkılması ve orta hasarlılarında güçlendirilmesi gerekiyor. Aslında neler yapılması gerektiğini biliyoruz. Depreme her zaman hazırlıklı olabilmek için, kentin tüm dinamik yapılarının bir araya gelmesi ve yapılması gerekenlerini kararlıkla uygulanması düşüncenize aynen katılıyoruz. Biz her zaman üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dedi. Buluşmanın sonunda, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kahraman Bulut'a, İKK flamasını hediye etti.

ARSLAN KUYUMCULUK MASA ÜSTÜ

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑