MEHMETİM MASA ÜSTÜ REKLAM
PAŞA YAŞAM MERKEZİ

Güncel

Mavi Nefes projesi Kocaeli'de başlayacak

Marmara Denizi’ne nefes aldıracak ‘Mavi Nefes’ projesi 18 Ekim’de ilk olarak Kocaeli'de başlayacak. Projeyle 60 bin öğrenci ve 4 bin öğretmene ulaşılacak

8 Ekim 2021 Saat: 17:35
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 35 kez okunmuştur

Mavi Nefes projesi Kocaelide başlayacak
Mavi Nefes projesi Kocaeli'de başlayacak

Deniz Temiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu Dikici, “Mavi Nefes” projesiyle Marmara’ya nefes aldıracaklarını açıkladı. 18 Ekim’de başlayacak üç yıllık proje ile yedi ilin 52 kıyı ilçesinde 945 ortaokulda 60 bin öğrenci ve 4 bin öğretmene ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Dikici, iki deniz süpürgesiyle de Marmara’nın yüzeyinde 18 Ekim’de temizlik faaliyetinin başlayacağını söyledi. Dikici, “Kirletmemek temizlemekten daha kolay. Marmara’ya nefes aldırmalıyız” dedi.

“ALDIĞIMIZ İKİ NEFESTEN BİRİNİ DENİZLERİMİZ SAĞLIYOR”

TBMM Müsilaj Komisyonu’na kuruculuğunu iş insanı Rahmi Koç’un yaptığı Deniz Temiz Derneği (TÜRMEPA) projelerini sundu. TÜRMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu Dikici, 8.5 milyon öğrenciye çevre eğitimi verdiklerini belirterek, “Aldığımız iki nefesten birini denizlerimiz sağlıyor. İhtiyaç duyduğumuz oksijenin 50’siyle 70’ini denizlerimiz üretiyor” diye konuştu.

SIFIR ATIK MAVİ

Ormanlar yandığında, “Ah! ciğerimiz yanıyor” denildiğini belirten Dikici, “Deniz de yanıyor ama göremiyorsunuz yandığını. Müsilajla bunu birlikte gördük” dedi. “Sıfır Atık Mavi” şemsiyesi altında diğer sivil toplum örgütleriyle denizlerin temizlenmesi için atık toplama faaliyetlerinin yürütüldüğünü dile getiren Dikici, 2019’dan beri 4 bini aşkın kişiyle, 20 ton atığın denize karışmasını önlediklerini bildirdi.

MARMARA DENİZİ’NİN OKSİJEN SEVİYESİ SÜREKLİ ÖLÇÜLÜYOR

Dikici yerli üretim akıllı şamandıralarla Marmara Denizi’nin oksijen seviyesini de sürekli ölçtüklerini aktardı. Dikici, müsilajın bitirilmesi için yapılması gerekenleri; “ortak plan, ortak strateji, ortak eylem, derin deniz deşarjının durdurulması, ileri biyolojik arıtma tesislerinin tamamlanması, tarım ve sanayi alanındaki akarsu kaynaklı kirlilikten kurtulmak için iyi tarım uygulamalarının yapılması ve tabii ki bütün bu kirliliklerin Marmara Denizi’ne ulaşmasının engellenmesi, evsel atıkların sıfır atık mantığıyla yönetilmesi, deniz yüzeyinden temizleme ve yasal mevzuat revizyonu” şeklinde sıraladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑