MEHMETİM MASA ÜSTÜ REKLAM
PAŞA YAŞAM MERKEZİ

Röportaj

Meclis Başkanlığı hiç Aklımda olan bir şey Değildi.

Röportaj: Gürkan Ay KOTO seçimlerinde sonuç ne olacak?

2 Nisan 2018 Saat: 21:28
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 60.931 kez okunmuştur

Meclis Başkanlığı hiç Aklımda olan bir şey Değildi.
Meclis Başkanlığı hiç Aklımda olan bir şey Değildi.

Kocaeli Ticaret odasına 1993 yılın da üye oldum 1996 ilk komite seçimlerine girdim Komite üyeliğiyle başladım 2000 li yıllarda Nihat Gürer zamanın da tarihin en genç yönetim kurulu üyesi oldum. Daha sonrasın da Hüseyin Zeytinciyle ilk döneminde beraber yönetim kurulu yaptım ikinci döneminde katılmadım. İbrahim Keleş zamanın da yönetim kurulu üyeliği yaptım. Şuanda kısmet oldu meclis başkanlığı yapıyorum

 

Meclis Başkanlığı hiç Aklımda olan bir şey Değildi.

Standart normal meclis üyesiydim görevimiz gereği her ay gelip toplantılara katılıyordum. Daha sonra malum olaylar dan sonra bir takım karışıklıklar oldu Murat beyin ceza evin de olması Bülent beyin meclis başkanlığını bırakması istifa etmesin den dolayı bir boşluk doğmuştu eksik olasınlar sağ olsunlar arkadaşlarımız bizim eski meclis üyeleri bir araya gelerek beni de davet ettiler ve teveccüh gösterdiler hem birazda eski olmamızdan dolayı muhtemelen tercih ettiler bizi meclis başkanlığına layık gördüler ve 30 Ağustos tan 2016 itibaren meclis başkanlığını yürütmekteyim.

 

Üyelik ve Başkanlık Arasındaki fark nedir Nasıl bir duygu

Valla Hiçbir fark yok

Çünkü şöyle söyleyeyim üyeyken de samimiydim meclis üyesi ve yönetim kurulu üyesiykende samimiyiyim meclis başkanı olduğum da da herhangi bir tavrım hiç birşeyim değişmedi neysem oyum öylede devam ediyor. Aynı sıcaklık la insanlarla ilişkilerim devam ediyor. Makamın vermiş olduğu çevrem deki gelişmeler daha da hızlanmış oldu. Biraz daha etkili hale geldik tabi kişiliğim le kimliğimle şahsiyetimle asla taviz vermedim, Aynı akımla çarşıdan KOTO binasına gelirken esnafa uğrar çay içerim, makama gelene kadar trafik değil esnafın derdiyle dertlenirken biraz geç kalırım. Bir de çarşı esnaflığın dan gelen bri olduğum için esnafın halin den derdin çok iyi anlayan birisiyim. Sıkıntılarının ne olduğunu neler yapılması gerektiğini çözülebilecek çabalarının ne olması gerektiğini çok iyi biliyorum.

 

Esnafçılıktan gelen biriyim esnafın halini çok iyi anlarım ve İşin en güzel yanı budur. Esnaflık farklı bir kültürdür Ahilik kültürüdür. Bunu da en iyi bilenlerden biri olduğuma inanıyorum. Yaşadım için de yoğruldum şöyle söylersem taki babamın zamanın dan beyaz eşyaların tozunu alamasın dan başladım 4 cü 5 ci kata çamaşır makinesi çıkarttım ve böyle başladım böyle eğitildik biz esnaflık ta. Babanın iş yeri var orda otur parasını ye değil de çalış gör öğren sıkıntının ne olduğunu çarşıda trafikte sıkıntının ne olduğunu hangi günlerde hareketlilik ve durgunluk olduğunu çok iyi bilirim. Ticaretin Mayasın dan geliyorum.

 

Kısa Zaman da ne gibi başarılara imza attınız

Şöyle cevap vereyim! Herkesin sormuş olduğu Ticaret odası ne iş yapar birde neler yaptınız.

 

İlk geldiğim süreç çok sıkıntılı ve çalkantılı bir süreçti. Kimsenin Odaya uğramadığı girmeye çekindiği Kentin gelemediği acaba bir şey mi var diye korktuğu ildeki siyasilerin Belediye başkanlarının Valiliğin bürokratların çekinerek yanaştığı bir kurum haline gelmişti. Malum Olaylar dan oldu bu da.

İlk bur da ki bizim işimiz bunları toparlamak ve kent len, Kocaeli Ticaret Odasını esnafla buluşturmak oldu. Bu yüzden ne yaptınız derseniz, bu algı bertaraf etmek bizim 6 ayımızı aldı. 6 Ay içerisin de Odayı toparladık. Odanın rutin hizmetlerine çalışmaya ve üzerine katmaya başladık. Biraz daha hızlandır dık biraz da hizmetlerin hızlı bir şekil de olmasını sağladık.   ‘’ İnsanların birazda odaya Gelmesini Rahatlaştırdık’’ Özel bir şey yapmadık samimiyetimizi ortaya koyduk ve daha çok insanların gelmesine ve Daha çok ziyaretlerin yapılmasını sağladık.

 

Hizmet Olarak yaptığımız normal bizim rutinlerimizin haricin de Odamızda insanlarımızı ağırladık, Eğitim süreçlerimiz hızlandırdık, Organizasyonlarımızı yapmaya devam ettik. Fuarlar yaptık, eskiden gelip devam etmesi gereken bütün organizasyonların hepsini devam ettirdik.

Eskiden gelmiş koy kenara biz yenisini yapalım şöyle yapalım diye çaba sarf etmedik, neden çünkü giden bir sistem var örneğin İDEV Fuarı ikicisi yapılmış üçüncüsünü yapmak bize nasip oldu dördüncünü yapmak ta bize nasip oldu. Bunlar önemli ayrıntılar dı ve bunları gerçekleştirdik şimdi sırada Tarım Fuarı var.

Kocaeli de Fuarcılık Tuttu mu dersek

Şehir de Fuarcılığı ön plana çıkarmaya çalışıyoruz.

Fuarcılık Kocaeli şuan da yeni yavaş yavaş oturmaya başladı. Çok güzel bir İnterteks gibi fuar alanımız var bu nun çok daha iyi değerlendirilmesine çaba sarf ediyoruz. Fuar deyin ce insanlara geldik gezdik değil. Fuarlar bütün tüccarların, Şehirlerin, Türkiye nin ve Dünyanın buluştuğu noktadır. Bu noktalarda gelen insanlar fuara gezerek katkı sunarlar, iş görüşmeleri yaparlar ve bunların haricin de Fuarların en önemli katkısı dışardan gelen insanlar şehre ekonomik katkı sağlarlar. Nasıl sağlar; şehir dışın dan gelen var yurt dışından gelen var, şehir dışından yurt dışından gelenler otel de kalıyorlar ve bu insanların yeme içme ihtiyaçları oluyor Restaurant hareketleniyor bu nun yanın da taksiciler hareketleniyor bir yerden bir yere insanları getiriyorlar, görmek istedikleri yerleri ziyaret ediyorlar. Gittikleri yerlerde şehirden muhakkak hediyelik bir eşya alma ihtiyacı duyuyor. Nasıl biz başka bir şehre gittiğimizde anı olarak alıyoruz onlarda bur dan alıyor. Bu hızlandıkça arttıkça şehrin Turizmin e de katkı sağlıyor. Bir de Hepimizin bangır bangır bağırdığı Cengiz top el Hava alanı neden işlemiyor denir, bu saye de Kartepe Cengiz top el Hava alanın da işlemesine katkı sağlıcaktır. Fuar bu yüzden çok önemlidir.

Başarılımıyız, Çok Daha iyi başarılı olabiliriz. Bu konuda Profesyonel firmadan yardım alıyoruz.

TÜYAP gibi firmadan yardım alıyoruz.

Bu fuarların sayısını arttırmak daha faydalı olacağına inanıyorum.

 

Sosyal Projeler den Bahsedersek

Bizim en büyük Sosyal Projemiz Arslanbey deki Okulumuzdur.

Ticaret odası ne yapar Öğrencilere burs verir burslu öğrenciler eğitimini tamamlar. Fakat biz bunu ne yaptık daha önceden kurulu okula sahip çıktık normalde hepimizin kafasın acaba niye bu okul yapıldı bizim işimiz yok alakamız yok gibi düşünüyorduk. Fakat gidip gezince görünce işleyini görünce öğrencilerindeki umudu görünce daha sıkı sarıldık bu okula bundan dolayı burs vereceğimize bu burs gelirlerimizi okula aktaralım dedik. Bu okulda atölyeler kurduk ve öğrencilerimizin çoğu servis ve yemek hariç bedelsiz okuyorlar en önemli nokta da yani or dan üniversiteye bir öğrenci yetiştirmek ten ziyade yetişmiş personel üretiyoruz orada. Bu çok önemli, kişi ünüversiteden mevzun oluyor mühendis oluyor iş bulamıyor veya en sonun da 2 bin veya 2 bin 500 liraya çalışıyor. Bizim destek verdiğimiz okuldaki eğittiğimiz lise mezunu CNC Operatörü 4 bin 500 lira maaşla işe başlayabiliyor.

 

Ticaretin en Önemli Olan kısmı Güvenirliktir

Tüccarılığın ve ticaretin en önemli kısmı Güveninirliktir ve bir kredidir. Kredi derken illa parasal değil kişinin kendisi kredidir. Biz babalarımızdan o krediyi aldık öğrendik ve hala onların vermiş olduğu krediyle Ticaretimizi devam ettiriyoruz. Burdaki önemli olay da bir kantindeki olayımız birde KOTO Bank dediğimiz olay var. Kantindeki olayımız tamamen güvene dayalı yani insanın güveninirliğini orda geliştirmeğe çalışıyoruz. Ne yapıyoruz öğrenci alış veriş yapıyor ve kantin de kantinin başın da duran kimse yok, öğrenci aldığının parasını veriyor 1 liraysa 5 lira veriyor 4 lira para üstünü alıyor. 5 lira verip 5 lirayı geri de alabilir veya 6 da alabilir ve o kantinin kasasın da asla ve asla bir kere dahi olsun açık vermedik. Önemli bir ayrıntı.  İkincisi KOTO Bank, gidip te öğrencilerimiz 3 milyar 5 milyar almıyorlar, 50 lira alıyor öğreneğin Koto Bank ta belirli bir paramız var 50 lirayı alıyor diyor ki ben bunu ayın 5 de aldım 25 de vereceğim diye not ediyor. Öğrencinin aldığı o para bazen daha erkende gelebiliyor fakat 25 de o parayı geri iade ediyor. Bu nedir ilerleyen zamanlarda ticaret yapıyorsunuz kredi kullanacaksınız veya bir mal aldınız evrak veriyorsunuz çek veriyorsunuz bunu zamanın da ödenmesi gerektiğini öğretiyor. Başarıya ulaşmış bir projedir, gayet te güzel gidiyor. Bunun haricin de elimizden geldiği kadar Kocaeli spor’ a da destek oluyoruz. Tabi Kocaeli Spor’a Kocaeli Ticaret Odasının kasasın da alsan şu kadar para diyemiyoruz, ne yapıyoruz kendi ekip arkadaşlarımızla belirli bir miktar toplayıp taktim ediyoruz. Kimi zaman otobüs vermek gerekiyor oralarda yardım ediyoruz. Kanun el verdiği ve müsaade ettiği şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Biz KOTO olarak şu kadar para veririz diyemeyiz hayal satmanın da bir anlamı yok.

Seçimle alakalı Düşünceniz Nedir.

Seçimler Rakiplerle Güzeldir. Rakip olmazsa seçimim tadı tuzu olmaz.

3 Nisan seçimimiz de 22 Adet meslek Komitemiz var  bu yarış Tatlı bir yarıştır. Niçin?

Çünkü burda rakipler hep tüccarlar. Her kez bir biriyle arkadaş ve eş dost kimse kimseyi kırmadan tatlı bir şekil de biteceğine inanıyorum. Çoğu listelerimiz çift listeli bunun olması benim hoşuma gidiyor demek ki Odamız tekrar harekete geçmiş ki insanlar odanın yönetimine talip oluyor. Dost hane bir şekilde olur, her kez tüccar ve bir tüccarın bir tüccara artısı eksisi olamaz her kez eşittir. Tatlı dilli olan sevecen olan kendini ağırtmasını bilenler bu seçim sandığın dan çıkarlar inşallah hepimizin hedefi girdiğimiz seçimde kazanmaktır.

Herkeze başarılar dilerim, seçimler gelip geçicidir dostluklar devam eder. Tüccar arkadaşlarımıza ve Esnaf arkadaşlarımıza diyorum ki Allah her kesin çarşısını Pazar eder inşallah bunlar tatlı yarışlardır.

AKIN DOĞAN KİMDİR?

18 Eylül 1972 İzmit (Çukurbağ) doğumlu. İzmit Lisesi mezunu. Baba mesleği olan ticaretle uğraşıyor. Yıllardır İzmit’te Fethiye Caddesi’nde Bosch beyaz eşya dükkanını işletiyor. 1993 yılından bu yana KOTO üyesi. Çukurbağ Mahallesi’nde ikamet ediyor. Evli ve 2 çocuk babası.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑