MEHMETİM MASA ÜSTÜ REKLAM
PAŞA YAŞAM MERKEZİ

Röportaj

TÜYAP’TAN 2018 YILI İÇİN; 7 FUAR PROJESİ

TÜYAP Bölge Başkanı GÖKALP GÖKDEMİR; ŞUAN 2018 İÇİN KESİNLEŞMİŞ 7 PROJEMİZ VAR VE SÜREKLİ DE ARAYIŞ İÇERİSİNDEYİZ.

21 Aralık 2017 Saat: 23:37
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 60.222 kez okunmuştur

TÜYAP’TAN 2018 YILI İÇİN; 7 FUAR PROJESİ
TÜYAP’TAN 2018 YILI İÇİN; 7 FUAR PROJESİ

Hiç kuşku yok ki; firmalar adına yapılabilecek en etkin reklamcılık yöntemi fuarcılıktır. Yine hiç kuşku yok ki; Türkiye’de fuarcılık sektörüne imzasını atmış kuruluş da TÜYAP’tır. 2016 yılının Mayıs ayında Kocaeli’ye SANTEK Fuarı ile giriş yapan TÜYAP, 2017 yılını ilimizde 3 fuarla tamamladı. Kocaeli’yi çok önemsiyorlar, bunu da açmış oldukları ofis ve kadrolaşmayla da göstermiş oldular. Kocaeli’yi Fuarlar Şehri yapma adına da çalışmalarına devam ediyorlar. 2018 yılı için kesinleşmiş tam 7 fuar projeleri mevcut. TÜYAP Bölge Başkanı Gökalp GÖKDEMİR’le TÜYAP’ın sunmuş oldukları imkanları, fuarcılığı, Kocaeli’yi ve 2018 yılında planlanan 7 projeyi değerlendirdik…

 

-Gökalp Bey, ilk önce şahsım adına şunu söylemek isterim, Türkiye’nin fuarcılık sektöründeki lider firması TÜYAP’ı ilimizde görmek bize mutluluk verici bir olay. TÜYAP’ın gözünden Kocaeli’yi seçmenizin nedenlerini anlatır mısınız ve TÜYAP için Kocaeli’nin önemi nedir?

Kocaeli bölgesinde bulunan firmalarla daha önceden İstanbul merkezindeki arkadaşlarımız günü birlik gitgellerle çalışıyorduk. Fakat bu bölgedeki bu firmaların potansiyeli, aslında bunların çok daha fazlasını hakkediyor. Bundan dolayı çok daha fazlası yapılabilir düşüncemiz hep vardı. Daha önceden Ticaret Odamızın öncülüğünde yapılan İDEV Fuarı ve Sanayi Odamızın öncülüğünde yapılan SANTEK Fuarı başka bir meslektaşımız tarafından yapıla geliyordu. Onlar da bana göre güzel ve iyi işler yaptılar ki; bu aslında burada var olan potansiyelin göstergelerinden bir tanesidir. Fakat TÜYAP, sektörünün tartışılmaz bir lider kuruluşudur, 800’ze yakın tam zamanlı çalışanımız ve Türkiye’nin her yerinde yapılanmış kadrolarımız var. İstanbul merkez dışında Adana, Bursa, Konya, Diyarbakır ve Samsun’da işlettiğimiz ve üstünde TÜYAP tabelamız olan fuar merkezlerimiz mevcut. Biz bu yapıyla birlikte tek başımıza Türkiye’deki tüm fuar alanlarının yüzde 55’şini kontrol ediyoruz, piyasanın açık ara lideriyiz, diğer 200’e yakın fuar şirketi de yüzde 45’şini oluşturuyor. O yüzden Türkiye’de bu anlamda çok da mütevazi göstermediğimiz bir konudur bu.

 

“İSTANBUL MERKEZLİ BİR ŞİRKET 
OLMAMIZA RAĞMEN, BİZ AYNI 
ZAMANDA BURADA YERELİZ”

Biz bu işi iyi yapıyoruz. Ticaret Odası, Sanayi Odası, belediye gibi yerel güçlerle yaptığımız görüşmelerde, bu işlerin bizlerle daha profesyonel bir şekilde yapılabileceğini, onlar da biz de böyle düşündük ve büyük bir mutlulukla biz bu şehre geldik. Bu bölge aslında çok önemsediğimiz bir bölge. Ne kadar çok önemsediğimizi gösteren önemli bir göstermemiz de, biz burada yerleşiğiz, biz evet; İstanbul merkezli, kendine göre kurumsal bir şirket sayılabiliriz ama aynı zamanda yereliz de. İnönü Bulvarı’nda ofisimiz var, tabelamız var, burada doğmuş, büyümüş çalışan arkadaşlarımız mevcut, bu yüzden biz aynı zamanda yereliz. Biz girdiğimiz şehirlerden hiçbir zaman çıkmadık. Her zaman iş sayımızı ve personel sayımızı artırarak devam ettik. Bunun da Kocaeli’nde böyle olmasını istiyoruz. Bunun dışında Doğu Marmara Bölge diye baktığımız bu bölgede Sakarya’da da bir ofisimiz var, Kocaeli ile Sakarya’yı tek bir ofis olarak düşünüyoruz.

“BÖLGE MÜDÜRÜMÜZ

FATİH GÜNGÖR BEY, SADECE 
TÜYAP’IN DEĞİL, TÜM TÜRKİYE’NİN 
FUARCILIK KONUSUNDA UZMAN 
20 KİŞİDEN BİRİSİDİR.”

-Kadrolaşmanız ne şekilde gerçekleşti?

Şuan da 1 Satış Yöneticisi, 4 Satış Uzmanı, 3 Sekreter, 1 Tanıtım ve Pazarlama Uzmanı ve bir Bölge Müdüründen oluşan kadromuz var. Doğu Marmara Bölgesi için, Bölge Başkanı olarak benle birlikte oldukça kalabalık bir kadro oluşturduk. Özellikle şunu da belirtmek isterim, Bölge Müdürümüz Fatih Güngör Bey, 15 yıllık tecrübesiyle sadece TÜYAP’ın değil, tüm Türkiye’nin fuarcılık konusunda uzman 20 kişiden birisidir. Bu bölgeye vermiş olduğumuz önemin bir göstergesi de Fatih Beyin bu bölgeye Ankara’dan müdür olarak atanmasıdır. Çünkü burada yapılacak işler 5 kişi, 10 kişi değil belki zaman içerisinde 50-100 kişilik bir ekibe ihtiyaç duyulacaktır.

 

“FİRMALAR ADINA 
YAPILABİLECEK EN İYİ 
REKLAMLARDAN BİR 
TANESİ DE FUARCILIKTIR.”

-Gökalp bey, burada özellikle yapmış olduğunuz fuarlardan da örnek vererek, firmalar için TÜYAP nedir?

Buralarda çok önemli firmalar mevcut, çok ciddi iş potansiyeli ve çok ciddi bir üretim hacmi var. Dolayısıyla üretilen bu malların satılması lazım. Üretilen malların satılabilmesi için yapılabilecek en iyi işlerden bir tanesi reklamdır. Firmalar adına yapılabilecek en iyi reklamlardan bir tanesi de fuarcılıktır. Bir fuar yapıldığı zaman ki; en son yaptığımız SANTEK Fuarı’ndan örnek verelim; bu fuara 16 ülkeden 200’e yakın profesyonel ziyaretçi geldi. 30 bin üstünde ziyaretçi katılımı sağladık, bunların tamamı profesyonel ziyaretçidir. Profesyonel ziyaretçi dememizin nedeni de; bu fuar bir uzmanlık fuarıdır, halka açık fuar değildir. Bir firma sahibi olduğunuzu ve ürünlerinizi tanıtmak istediğinizi düşünün, bu 16 ülkeden de gelen toplam 30 bin ziyaretçiye ulaşmaya çalıştığınızı varsayalım, bu çok büyük bir masraf, çok büyük bir zaman ve çok büyük bir emek ister. Biz burada diyoruz ki; “Gelin burada fuara katılıp ürünlerinizi sergileyin, biz bu ziyaretçileri size getireceğiz”.

 

“BU FİRMALAR, HEM YURTİÇİNDEN 
HEM DE YURTDIŞINDAN BAĞLANTI KURMA, 
ALICILARLA YÜZ YÜZE TANIŞMA VE ÜRÜNLERİNİ DE 
BİREBİR GÖSTERME İMKANI BULDULAR.”

Bu fuarda 300’zün üstünde katılımcı firmalarımız vardı. Bunların çok büyük bir çoğunluğu bu bölgenin firmalarıydı, bunun dışında Türkiye’nin her bir yerinden çok önemli de firmalar katılım sağladılar. Ama katılımcı firmaların yüzde seksen beşi diyebiliriz bu bölgenin firmalarıdır. Bu firmalar, hem yurtiçinden hem de yurtdışından bağlantı kurma, alıcılarla yüz yüze tanışma ve ürünlerini de birebir gösterme imkanı buldular. Biliyorsunuz pazarlama argümanları çok fazla arttı, “Ben bir internet sitesi yaparım, ürünlerimi de orada sergilerim, dünyanın her bir yerine ürünlerimi gösterebilirim”, diyenler de var, bir ölçüde de haklılardır ama fuarda ürününüzü canlı sergileme imkanı bulabiliyorsunuz. Bunu yapmak çok kolay bir şey olmadığı gibi bunu sosyal medya veya web ile yapmak çok da mümkün değildir. Ben fuarda ilave olarak böyle bir imkan da sunmuş oluyorum. SANTEK’ te de böyle bir imkanı sunduk.

“ŞUAN 2018 İÇİN KESİNLEŞMİŞ 
7 PROJEMİZ VAR VE SÜREKLİ DE 
ARAYIŞ İÇERİSİNDEYİZ.”

-Kocaeli’nde hangi fuarları gerçekleştirdiniz ve 2018 yılında bizi hangi fuarlar bekliyor?

Biz TÜYAP Grubu olarak 2016 yılının Mayıs ayında Kocaeli’ye SANTEK Fuarı ile giriş yaptık. İlk fuarımız SANTEK fuarıydı. 2017 yılına geldiğimizde IDEV ve Gayrimenkul Fuarını eşzamanlı olarak ekledik, arkasından SANTEK fuarımızı da yaparak, 2 tarih ve 3 fuar olarak tamamladık. 2018 yılı için kesinleşmiş planımızın içinde tarih sırasıyla Mart ayı içerisinde IDEV Düğün Hazırlıkları Fuarı, Gayrimenkul, onların yanına bu sene Güzellik ve Kozmetik Fuarı’nı ekledik, bunların hepsi eş zamanlı planlanan 3 fuarlardır. Bunların akabinde Tarım Fuarı, yanında Sera ve Bahçe Fuarı ile birlikte yine eş zamanlı 2 fuar, arkasından İNTEMAK fuarı ki; Ticaret Odası’nın öncülüğünde yapılan fuarlarımızdan bir tanesidir, İnşaat ve Yapı Makineleri Fuarı ve son olarak da yine SANTEK fuarı ile 2018’zi 7 fuarla kapatacağız. Şuan 2018 için kesinleşmiş 7 projemiz var ve sürekli de arayış içerisindeyiz.

 

“MART AYINDA 
EŞ ZAMANLI 3 FUAR 
GERÇEKLEŞECEK”

Önümüzdeki ilk İdeal Ev, Evlilik Hazırlıkları IDEV Fuarı 21-25 Mart var ki; SANTEK’ten konsept olarak farklıdır, bu fuar direk alıcılara yani halka hitap eden bir fuardır, biz burada hedef bölge olarak yine kendimize Doğu Marmara Bölgesi’ni seçtik. Yeni evlenecek çiftleri fuar alanına davet ediyoruz, ihtiyacınız olan her şey, nikah şekerinden davetiyeye, gelinlikten koltuk takımına, makyaj ve bakım ürünlerinden hem erkek hem de kadın için kozmetik ürünlerine, iç çamaşırından yatak örtüsüne kadar aklınıza getireceğiniz, evlenirken tüm ihtiyacınız olan, tüm ürünler burada sergilenecek. Bunun yanında konuyla ilgili olabilecek Gayrimenkul Fuarı’nı 2017 yılında eklemiştik. Bu bölgede özellikle Bolu’dan, Kocaeli ve Yalova’ya kadar olan konut, villa ve recidance projeleri sergilendi,  bu yıl da ilave olarak Kozmetik ve Kişisel Fuarı ayrı bir fuar olarak, ayrı bir bölümde yapmayı planladık. Çünkü bu konunun alıcısı da satıcısı da çok talepkârlar. Dolayısıyla yeni bir fuar projesi olarak ekledik ve birbirleriyle çok bağlantılı olduğu için, bunları da eş zamanlı yapıyoruz. Fakat bizim eş zamanlı yaptığımız fuarlardaki hedefimiz şudur; biz bu fuarların her birini, ayrı tarihlerde üç salonunun tamamını kullansın niyetiyle başlarız, görüntü de o ki; bunu yakın bir zamanda gerçekleştirebileceğiz.

 

“BURADA OLMAKTAN, 
BURADA KADROMUZU 
BÜYÜTMEKTEN VE FUAR SAYIMIZI 
ARTIRMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ”

Sonuç itibariyle biz TÜYAP Fuarcılık kuruluşu olarak Kocaeli’nde fuarlar yapmak istiyoruz. Bu anlamda KOTO ve KSO, bizim ana işbirlikçilerimiz, bu iki kurum da çok ciddi anlamda Kocaeli’ni fuarlar şehri haline getirmek konusunda çalışmalar yapıyorlar ve çok istekliler. Bu çok önemli bir şey. Çünkü bu iş ne tek başına bir fuar şirketinin yapabileceği bir iş, ne de fuar şirketi olmadan şehrin zinde güçleri dediğimiz kurumların tek başına yapabileceği bir iştir. Bence çok güzel bir sinerji çıkacak ortaya ki; yapılan işler de bunu gösteriyor ve bu tip konusunda uzman bir şirket ve bu konuda istekli irade beyan eden bir kurum bir araya geldiği zaman da iki kere iki dört etmiyor, altı ediyor, sekiz ediyor. Diğer kurumlarda bir araya geldiği zaman ki; tüm fuarlarımızda biz ana işbirlikçi olarak Ticaret ve Sanayi Odasını tutarız, bunun yanında Büyükşehir Belediyemiz, İzmit Belediyemiz, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, KOSGEB ve çevre odaların da bir araya gelmesiyle çok büyük bir sinerji ortaya çıkıyor, her bir kurumun eklenmesi geometrik bir büyümeye neden oluyor. Biz bu anlamda çok mutluyuz burada olmaktan, burada kadromuzu büyütmekten ve fuar sayımızı artırmaktan. Her geçen gün de çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

-Son olarak Gökalp bey, planlanan fuarların tarihlerini öğrenebilir miyiz?

21-25 Mart IDEV, Gayrimenkul ile Güzellik ve Kozmetik Fuarı, 11-15 Nisan Tarım, Hayvancılık ve bunlarla eş zamanlı Sera, Bahçe Fuarı, 11-14 Ekim İNTEMAK, 1-4 Kasım SANTEK fuarıyla da kapanışı yapıyoruz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑