MEHMETİM MASA ÜSTÜ REKLAM
PAŞA YAŞAM MERKEZİ

Ekonomi

“Zam üstüne zam. Artık yeter geçinemiyoruz”

Derince’de “Zam üstüne zam. Artık yeter geçinemiyoruz” diyen Yenikent Zamlara Hayır Platformu son yıllarda gelen zamları protesto etmek için Yenikent Mahalle Muhtarlığı önünde toplandı.

7 Ekim 2021 Saat: 15:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 30 kez okunmuştur

“Zam üstüne zam. Artık yeter geçinemiyoruz”
“Zam üstüne zam. Artık yeter geçinemiyoruz”

Açıklamaya platform üyelerinin yanı sıra sendika ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Basın açıklamasının ardından tepki olarak faturalar yakıldı

“EKONOMİMİZ KÜÇÜLÜYOR”

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği yöneticisi Selda Arslan açıklamaya “Bizler işçi, ev kadını, öğrenci, esnaf Yenikent halkı olarak zamlara karşı buradayız” diyerek başladı. Arslan, markette çarşıda pazarda temel tüketim malzemeleri başta olmak üzere her kaleme yapılan zamların yaşamı zorlaştırdığını belirten Arslan, “Bizlerin ekonomisi her geçen gün küçülüyor, aldığı maaşlar eriyor ama ne hikmetse ülke ekonomimiz yüzde 21,7 büyüyor” dedi.

“YILIN SONLARINDA EMEKÇİLERİN GELİRİ DAHA ÇOK DÜŞÜYOR”

Yılın son aylarının emekçilerin gelirinin daha da düştüğünü söyleyen Selda Arslan, “Bu aylar vergi kesintisinin yaşandığı aylar. Uygulama ile yüzde 27- yüzde 30 kesiliyor.  Patronlar için ise yılda bir yapılan vergi afları yetmiyor, çeşitli adlarla teşvik adı altında bütçeden, fonlardan kaynak aktarılıyor. Bizler yoksullaştıkça ekonomi büyüyor. Bütçeden çalışanların aldığı pay yüzde 4,1 azalırken, patronların büyümeden aldıkları pay ise yüzde 7 arttı”  söyledi.

“EMEKÇİLER HER GEÇEN GÜN BORÇLANIYOR”

İşsizliğin 10 milyona dayandığının vurgulayan Arslan, “Çalışan işçilerin yarısından fazlası açlık sınırının altında kalan asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışıyor.  Emekçiler her geçen gün daha da borçlanıyor. Dahası önümüzdeki günlerde ve aylarda “İğneden ipliğe her şeye zam geleceğini”, iktidarın izlediği ekonomiye bakınca hepimiz biliyoruz. Bir de “Pazara öğleden sonra gidin”, “Porsiyonları küçültün”, “Market etiketlerini denetleyeceğiz” diyerek aklımızla alay ediyorlar” ifade etti.

“VERGİ KESİNTİSİ YAPILMAMALI”

Taleplerinin çok açık olduğunu ifade eden Selda Arslan, “Zamlar, enflasyon ve vergi kesintileriyle eriyen ücretlerin insanca yaşayacak düzeye çıkartılması için ücretlere  ‘ek zam’ yapılmalı, Ocak’ta aldığımız ücreti Aralık’ta da almak için vergi diliminin en düşük oranda sabitlenmeli, asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılmamalı” diye konuştu.

“BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM”

Kira ve faturalar başta olmak üzere temel tüketim mallarına yapılan zamların geri alınmasının gerektiğini vurgulayan Arslan, “Yeni zam yapılmamalı Tüm emekçilere eğitim öğretim yardımı adı altında öğrenci başına temel giderler için ek ödeme yapılmalı. Yandaş şirketlerin sermayedarların değil işçi ve emekçilerin borçları silinmeli İnsanca bir ücret için birlikte mücadele edelim” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Sizin Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑